Vizionářská vesnička, kterou tvoří sedm dřevostaveb, stojí přímo v Kodani, letošním hlavním městě světové architektury. Pět pavilonů sloužících jako místa pro setkávání či výstavy a dva vzorové rodinné domy se snaží maximálně efektivně reagovat na skutečnost, že stavebnictví se podílí 34 % na celosvětové spotřebě energie a zároveň generuje 37 % celosvětových emisí CO2.

Každý materiál, stavební postup a technologie se proto vybíraly tak, aby snížily dopady na životní prostředí a minimalizovaly emise uhlíku. Výsledkem je, že objekty Living Places mají téměř třikrát nižší produkci CO2 (3,8 kg CO2 na m²/rok), než vykazují průměrné novostavby v Dánsku (11,1 kg CO2 na m²/rok). Jejich cena je navíc nižší, než za kolik se staví v Česku – odhadované náklady dosahují v přepočtu 39 až 45 tisíc Kč/m² oproti českému průměru 50 tisíc Kč/m².

Dostatek přirozeného světla a čerstvý vzduch = zdravé klima

Hlavním materiálem je tu dřevo – borovicové, CLT panely, překližka, tepelná izolace z celulózy, dřevovláknité a sádrovláknité desky. V interiéru jsou podlahy z přírodního dřeva a linoleum, na povrchové úpravy se použil přírodní olej. Projekt využívá denní světlo a čerstvý vzduch jako klíčové složky zdravého vnitřního klimatu.

Tvar domu, půdorysy pater a promyšlené rozmístění fasádních a střešních oken byly navrženy tak, aby byl v každé denní době v domě dostatek přirozeného světla. Přístupu světla nahrává i šikmá střecha, díky níž může přirozené denní světlo pronikat hlouběji do interiéru, díky otevřeným prostorům mezi patry se dostane až do přízemí, čímž se zvyšuje pocit pohody, interiér působí vzdušněji a zároveň se snižuje potřeba umělého osvětlení.

Vše řídí inteligentní systém

Střešní okna a světlíky Velux nezlepšují pouze světelné podmínky pro nižší patra, ale přispívají ke zdravému klimatu dostatkem čerstvého vzduchu. Podporují tzv. komínový efekt přirozeného větrání, kdy v otevřeném prostoru vzduch volně stoupá z přízemí vzhůru a střešními okny se odvádí ven. Okna jsou napojena na senzory sledující v interiéru množství CO2, vlhkost a teplotu. Inteligentní systém automaticky otevírá a zavírá okna, aktivuje venkovní rolety a reguluje proudění vzduchu tak, aby se interiér nepřehříval ani zbytečně neunikalo teplo.

www.velux.cz