Až tisíc bytů, kancelářské a obchodní prostory, restaurace a kavárny by měly do pěti až sedmi let vzniknout v pražských Holešovicích. Projekt Prague Marina se nachází na místě, kde byl před 110 lety vybudován nejvýznamnější pražský přístav. Celkový rozsah výstavby včetně již fungující výškové kancelářské budovy Lighthouse představuje investici přesahující 500 milionů dolarů (12,5 miliardy Kč). Novinářům to řekl generální ředitel Lighthouse Group Tamir Winterstein.

První fáze výstavby zahrnuje zhruba 350 nadstandardních bytů o velikosti 40 až 220 metrů čtverečních, které se budou nacházet ve třech samostatných osmi- až desetipodlažních bytových domech. Cena za metr čtvereční dosahuje zhruba 49.000 Kč až přibližně 70.000 Kč bez DPH. Výstavba začne do poloviny roku 2006 a dokončení je plánováno během roku 2007. V současnosti se čeká na vydání územního rozhodnutí. Výběrové řízení na generálního dodavatele stavby bude vypsáno v první polovině příštího roku.

Při výstavbě projektu, který se bude nacházet zhruba na 350.000 metrech čtverečních hruVizualizace bytového souboru Prague Marina v pražských Holešovicích bé plochy, budou zachovány i současné památkově chráněné objekty, například historický lodní výtah. K zajímavostem bude patřit vedle vytvoření sportovní mariny pro rekreační plavidla i obnovení průtoku vody v přístavu původním proplachovacím kanálem. Architekty projektu Prague Marina je české studio A.D.N.S. architekti a anglická společnost Chapman Taylor.

Vizualizace bytového souboru Prague Marina v pražských Holešovicích Nová zástavba je plánována na místě, které v roce 2002 zasáhly ničivé povodně. Celé nábřeží však je už nyní chráněno proti povodni systémem, který na levém břehu Vltavy nechalo vybudovat hlavní město. Ochranné hráze úroveň povodně z roku 2002 přesahují.

Developer projektu, akciová společnost Prague Marina, patří do skupiny Lighthouse Group, která mimo jiné provozuje komerční areál v pražské Šárce a loni v Holešovicích dokončila dominantní administrativní výškovou budovu Lighthouse. Aktivity chce firma rozšířit i do dalších měst, v současné době se dokončují jednání o větším bytovém projektu v Brně. Bližší informace firma v tuto chvíli nechtěla zveřejnit.

Zdroj: ČTK, Prague Marina