Jednoduše výjimečný styl

Přesně definovat tento styl je obtížné, stejně jako určit dobu a místo vzniku. Výsostně elegantní, ale současně velmi netradiční a moderní styl vznikl s největší pravděpodobností ve Francii, je to však pouze dohad. Za art deco je totiž považováno vše, co má v dekoru či vzhledu jednodušší zdobné prvky, než byly vlastní předchozímu Autor: archiv uměleckému směru - secesi, kde se typicky secesní florální motivy mění v přímé, až geometrické. Ke své existenci mělo art deco k dispozici pouze několik málo let. Přesněji období od konce prvního desetiletí minulého století až do závěru třicátých let. Lze ho považovat za předěl mezi secesí a funkcionalismem. Kromě secesních prvků, které již opouští, v něm lze objevit i kubismus, v té době ještě styl budoucnosti.

Poprvé bylo art deco představeno na veřejnosti v Paříži v roce 1925 na Exposition Internationale des Arts Dékoratifs et industriels Modernes - výstavě moderního dekorativního umění, kde byly prezentovány užitné předměty mnoha stylů, od tradičního designu až po avantgardu, s Autor: archiv jediným jmenovatelem, a to moderností. Z názvu výstavy bylo také odvozeno jméno stylu, ovšem stalo se tak až o více než čtyřicet let později na retrospektivní pařížské výstavě v roce 1966.

Zpočátku patřilo art deco v určitém smyslu mezi luxusní styly. Koncovými zákazníky tedy byli lidé z bohatých vrstev. Rychle si však získal všeobecnou oblibu u široké veřejnosti. Jeho typické prvky byly i díky rychlému technickému i ekonomickému rozvoji po 1. světové válce přebírány z umění a architektury do strojně vyráběných předmětů denní potřeby či automobilového průmyslu. Hlavními rysy byly maximální funkčnost, moderní až netradiční, ale přesné a liniově čisté tvary, základní odstíny barev a vysoký lesk. Mezi nejznámější představitele tohoto stylu v architektuře patří budova Empire State Building v New Yorku z roku 1931, v ČR je to hotel Alcron z roku 1932.

Art deco živé i dnes

Prvotní předností nábytku a předmětů každodenní potřeby v tomto stylu bylo vždy Autor: archiv použití velmi kvalitních materiálů - dřeva či zrcadlového skla, výzdoba byla víceméně decentní a inspirovaná především jednoduchostí, později však nesla již prvky kubismu a funkcionalismu. Zdobné části byly často ze slonoviny, perletě či drahých kovů.

Art deco našlo postupně cestu i k méně majetným vrstvám, ruční kusová výroba musela pomalu ustoupit výrobě sériové a původně exkluzivní produkty se staly dostupnějšími v běžné obchodní síti. Následně se vedle klasického stylu art deco s luxusními materiály zařadil i experimentální trend tohoto směru, používající trubkovou chromovanou ocel, kvalitní bakelit a další plasty.

Jestliže se dnes rozhodneme zařídit si svůj domov ve stylu art deco, či si pořídit alespoň část nábytku nebo několik takových doplňků, můžeme zvolit originály, které lze Autor: archiv koupit ve starožitnostech. To je ovšem celkem finančně nákladné.

S trochou štěstí můžeme takový nábytek nalézt v pozůstalostech v městských bytech či zapomenutý kus na půdě a podobně. To je však velmi málo pravděpodobné.

Další možností je tedy koupě repliky požadovaného kusu, případně výběr moderního designového originálu. Předností tohoto nábytku je i dnes dodržování původních postupů výroby a technologií. Kvalita zpracování je tedy velmi vysoká a i takový mobiliář má velkou hodnotu.

-Dana D. Daňková-Foto: www.profimedia.cz