Každoroční starosti jsou opět tu – s prudkým ochlazením se dostaví rýma, kašel a jiné nemoci. Nevíme, jak vy, my si k nim vaříme teplý čaj. Z čeho? Tady je několik tipů, které s nejčastějšími zimními nemocemi zatočí.

Heřmánek na rýmu a špatný spánek

Ucpané dýchací cesty a kašel jednoho úplně vyčerpají, a navíc zhorší kvalitu spánku. Tomu všemu dá stopku heřmánek. Nos uvolní a zregeneruje poškozenou sliznici zejména při jeho inhalaci. Vy i vaše děti si ho ale vychutnáte i jako čaj.

A pomůže vám i s nespavostí, stejně jako bazalka. Vyhledejte ji také, když jste ve stresu, máte špatnou náladu nebo vás bolí hlava.

Zlepšete svou imunitu s natí petržele

Necháváte petržel na talíři jako ozdobu, nebo si ji ani nedáváte? Pokud jste náchylní k infekcím, zbystřete. Právě petržel posiluje imunitu, pomáhá při únavě a nízkém obsahu železa v krvi. Vyplatí se proto tuto výživnou bylinku přidat do vašeho jídelníčku.

Čtěte také

Ilustrační fotografie archiv dumazahrada.cz

Čtěte také

První pomoc při kuchyňských karambolech

Nezapomínejte ani na účinné koření

Nemusíte ale chodit na bylinky jako Maruška na jahody. Postačí vám koření, které najdete i u vás doma.

Při nachlazení a chřipce vás zahřeje černý pepř – v čínské medicíně velmi oceňovaný pro své posilující a stimulující účinky. Uleví vám i česnek, křen a zázvor.

Naopak na zklidnění je vhodná majoránka a dobromysl (oregano). Vyhledejte je při nespavosti, k uvolnění křečí a zklidnění nervů.

A malé upozornění na závěr. Pokud vaříte bylinkový čaj svým dětem, ujistěte se, že jsou vhodné právě pro jejich věkovou skupinu. Zajímejte se proto o doporučený minimální věk pro užití a o účinky jednotlivých bylinek.

Zdroj: ireceptar.cz, bylinkyprovsechny.cz