Bylinky do polévky můžete pěstovat na zahrádce, nejlépe blízko kuchyně, abyste nemuseli běhat přes celou zahradu. Ti z vás, co zahradu nemají, mohou využít truhlíky nebo květináče na balkoně, terase nebo za oknem. Většina bylinek miluje sluníčko a mohou se pěstovat i pohromadě. Vždy ale dodržujte pravidlo, že u sebe mají růst ty, které mají stejné nároky na slunce, závlahu i půdu.

Bazalka

Bazalka je malý zázrak v kuchyni, který můžete pěstovat na záhonech, ve sklenících i květináčích. Vyhovuje jí slunné stanoviště, nesnáší však sucho, ale zároveň ani přelití. Velmi často si na bazalce pochutnávají mšice a molice, proto doporučujeme bylinku chránit biologickým postřikem na bázi oleje.

Víte, že...

Bazalka posvátná je v zemích s hinduistickým náboženstvím známá pod názvem tulsi, protože je považována za reinkarnaci Tulsi, manželky boha Višnu.

Majoránka

Vhodnou bylinkou do polévek je také majoránka. Stejně jako bazalka preferuje slunné místo a dobře propustnou půdu. Sklízet majoránku můžete několikrát do roka. Při sběru dávejte pozor, protože tvoří husté jemné koberce, které mají mělké zakořenění. Při nesprávné manipulaci je můžete snadno poškodit. Majoránku proto nikdy netrhejte, ale vždy stříhejte.

Zdroj: Youtube

Víte, že...

Název majoránka pochází z řeckého slova oros ganos, což znamená "radost hor". Tento název odkazuje na to, že majoránka roste na horských svazích.

Kopr

Kopr je jednoletá bylina, kterou můžete vysévat od dubna do července v hustých řádcích. Není náročný na pěstování, roste prakticky všude a snese se i s ostatními bylinkami. Sklízí se mladý i již odkvetlý. Můžeme ho konzervovat v mrazáku, není však vhodný k sušení, jelikož ztrácí barvu a drolí se na prach.

Víte, že...

V minulosti si nevěsty myslely, že pokud si dají kopr do boty, budou mít moc nad vším v domě své tchyně.

Petržel

Petrželová nať je jednou z nejtradičnějších bylinek do polévek. Jde o kořenovou zeleninu. Pokud ji tedy na jaře či na podzim vysejete, můžete sklízet listy. V dalším roce petržel vykvete a po dozrání semen uhyne. Pokud někdo trpí problémem s trávením, petrželovou natí nešetřete, protože podporuje chuť k jídlu. Petržel se dá mrazit i sušit.

Víte, že...

Jméno petržel pochází z řeckého slova petra, což znamená skála. Petržel totiž roste dobře na skalnatých útesech a vedle starých kamenných hradeb.

Libeček

Tato bylinka je známá svými velkými listy, pronikavou vůní a tím, že vám na zahrádce přeroste „přes hlavu“ a zahubí okolo rostoucí bylinky. Libeček si dokonce vysloužil přezdívku „české maggi”. Zpracovat můžete všechny jeho části včetně oddenků a plodů. Na stanoviště a péči není libeček nijak náročný, a jelikož dovede potlačit chuť i vůni jiných bylin a koření, je takovým gastronomickým solitérem. Navíc působí močopudně.

Víte, že...

Libeček má ještě jednu zajímavou funkci. Rostlina má tak výraznou vůni, že se dříve využívala jako deodorant do bot, především vysokých jezdeckých holinek.

Zdroj: ceskestavby.cz, magazinzahrada.cz