Pálení žáhy dlouhodobě trápí asi desetinu české populace. Nejčastěji souvisí s nezdravým stravováním, kdy přeplněný žaludek produkuje více trávicích kyselin, které se pak vlévají zpátky do jícnu a dráždí ho.

Většinou jde pouze o nepříjemný pocit podráždění, který za krátkou dobu odezní, případně člověk začne říhat, má hořkou chuť v ústech nebo začne chraptět, protože mu šťávy zasáhnou i hlasivky. Pokud je však pálení žáhy dlouhodobý problém, může jícen trvale poškodit. S tím vám ale pomohou bylinky!

1. Kmín kořenný

Kmín pomáhá proti nadýmání a zánětu. Možná si ještě vzpomenete, jak jste z něj společně s fenyklem dělali pro své děti odvar na domácí léčbu plynatosti. Cenné složky v kmínu totiž stimulují trávení. Kmín má výrazné účinky proti nadýmání, dokáže také potlačit zánět trávicího traktu a má antimikrobiální účinky.

2. Měsíček lékařský

Měsíček má protizánětlivé, protibakteriální a hojivé vlastnosti. Pomáhá snižovat záněty sliznice žaludku a podporuje hojení ran. Pro přípravu čaje zalijte 1-2 lžičky sušených květů měsíčku šálkem vroucí vody. Nechte louhovat 10-15 minut, poté sceďte. Můžete vypít 2-3 šálky denně.

Zdroj: Youtube

3. Máta peprná

Máta peprná má chladivé účinky a pomáhá uklidnit podrážděný žaludek. Může také uvolnit svaly trávicího traktu a snížit nadýmání. Připravte si čaj zalitím 1-2 lžiček sušených lístků máty šálkem vroucí vody. Nechte louhovat 5-10 minut a poté sceďte. Vypijte 2-3 šálky denně.

4. Lékořice lysá

O lékořici je obecně známo, že má dobrý účinek na správné fungování zažívacího traktu, zmírňuje totiž křeče v žaludku a střevech, a tak pomáhá ulevit od bolesti. Kromě toho dobře působí na dýchací cesty, má blahodárný vliv na duševní rovnováhu i imunitní systém.

5. Meduňka lékařská

U mnohých je ceněna především díky své chuti. Její místo tak není pouze v lékárničce, ale i v kuchyni. Meduňkový čaj pomůže se spaním, tato bylina totiž pozitivně působí na lidskou psychiku. Meduňkový sirup je zase skvělý základ pro osvěžující limonádu. Dejte si ji třeba po jídle, protože její listy mají zklidňující účinek na žaludek a křeče ve střevech, snižuje tak nadýmání, a navíc nastartuje trávení.

Zdroj: vlasta.cz, cajovydychanek.cz