Cítíte se na podzim unavení a máte problém začít nový den? Nechce se vám ráno vstávat z postele? Důvodem může být mnoho faktorů, které se podílejí na vzniku únavy. Pro některé z nás je to deštivé počasí, podzimní změna času či nízká hladina vitaminů a minerálů. Na vině může být také zanesený organismus nebo nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Následující výčet bylinek vám s únavou pomůže.

1. Kopřiva dvoudomá

Kopřiva má silně detoxikační účinky, čistí krev, podporuje krvetvorbu, snižuje hladinu cukru a celkově posiluje organismus. Optimalizuje zažívání a zejména na podzim a na jaře je ideální bylinkou pro nastartování metabolismu. Nejčastěji se využívá síla mladých kopřiv (list i nať). Pokud ale nemáte možnost nasbírat ji v přírodě, můžete si ji pořídit v sušené formě.

2. Ginkgo biloba

Patrně jde o nejstarší rostlinu na naší planetě. V listech jsou obsaženy flavonoidy, terpeny a další látky, které rozšiřují kapiláry v cévním řečišti, a zlepšují tak průtokové vlastnosti krve. Má také antioxidační účinky. Skvěle zabírá v případě únavy, protože zlepšuje využití kyslíku v těle.

Zdroj: Youtube

3. Lékořice

Kořen lékořice napomáhá lepší funkci nadledvinek, snižuje chuť na sladké a na kofein – obojí způsobuje energetický úbytek. Glycyrrhizin obsažený v kořeni lékořice zvyšuje hladinu kortizolu, čímž dojde ke zvýšení energie a snížení únavy.

4. Ženšen

Zvyšuje schopnost organismu zvládnout stres, snižuje únavu a vyrovnává hormonální hladinu. Bylo prokázáno, že podporuje také vytrvalost a kondici. Ženšen se používá jako adaptogen, což je látka, která pomáhá tělu lépe zvládat stres, ať už duševní, nebo fyzický. Podporuje též vitalitu a dlouhověkost.

5. Mangolka čínská

Mangolka, nebo také klanopraška, je dřevnatá liána pocházející z Asie, ale vypěstovat ji lze i v našich podmínkách. V listech a bobulích najdete velké množství minerálů, vitaminů a různých stimulujících látek. Rostlina zvyšuje výkonnost a odolnost organismu, pomáhá proti únavě a také při rekonvalescenci po nemocech. Pokud potřebujete podporu při učení, tato léčivka je ta pravá. Plody koupíte ve zdravé výživě nebo bylinkářství.

Zdroj: ireceptar.cz, botanic.cz