Mít pravidelný příjem z pronájmu nemovitosti je lákává představa, ale pokud nemáte vlastní zdroje a chcete to rozjet ve velkém, tak na chvíli zpomalte.

Bez peněz do banky nelez

Koupě nemovitosti Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

ČNB bankám doporučila, aby u hypoték pečlivěji hlídaly záměr, s kterým si chce klient nemovitost pořídit. Pokud klient žádá o hypotéku a vyloženě neřekne, že účelem je pronájem, tak mu banka poskytne standardní úvěr. Pakliže otevřeně uvede, že nemovitost bude pronajímat nebo do své bonity zahrne příjem z budoucího pronájmu, dostane hypotéku na pronájem. Stejně tak bude banka důkladně zkoumat, když v registrech uvidí, že žadatel má 5 hypoték na 5 nemovitostí a chce další. Získat úvěr na byt či dům na pronájem je trochu složitější, resp. parametry a podmínky pro schválení žádosti jsou přísnější. Musíte mít k dispozici poměrně slušný obnos peněz, banky vám totiž poskytnou hypotéku na pronájem s LTV maximálně do 60 %. Obvyklá je také kratší doba splatnosti nebo vyšší úroková sazba.

Cena versus výkon

Úrokové sazby jsou sice stále na hranici 2 % p.a., tedy celkem výhodné pro koupi nemovitosti za účelem výdělku, ale přesto nezapomeňte zhodnotit, jestli se vám pronájem vyplatí. Důležitá je lokalita nemovitosti, cena pronájmu, ale i náklady za péči o byt či dům. Vždy je potřeba si srovnat tzv. cenu versus výkon čili kolik vás budou stát náklady na nemovitost a kolik je potenciální výnos.

Koupě bytu v Praze Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Například Praha je ideálním městem na krátkodobé pronájmy, ale ne všechny části Prahy budou pro potenciální podnájemníky lákavé. Ve svých představách lidé také často zapomínají na úhradu 4% daně z nabytí nemovitosti, pojištění, náklady na případné renovace a také, že i roční období velmi výrazně ovlivňuje možný výnos. V neposlední řadě je potřeba hlídat stav nemovitosti, kdo se o nemovitost bude starat – to platí hlavně u krátkodobých pronájmů. Kdo uklidí, předá klíče, udělá drobné úpravy atd.