Exotickou dýhu střídá perforovaný kov. Tam, kde byste hledali pracovnu, je dýdžejský pult. Zdí je tu jen minimum, prostorem se klidně můžete protančit. Tenhle byt je nespoutaný – a přesně tak si to majitel přál. „Vede mezinárodní společnost, hodně cestuje a má rád atmosféru designových hotelů. I doma chtěl mít pocit, jako kdyby byl na dovolené,” vysvětlují architekti Ján Antal a Martin Stára ze studia Perspektiv.

Cestování jde ruku v ruce se svobodou, a ta prostoru zpočátku chyběla. Architekti proto nejprve zásadně změnili původní nepřehlednou dispozici, prostor zbavili přebytečných příček a otevřeli ho. „Jednotlivé zóny a účely na sebe plynule navazují, místnosti jsou rozdělené pouze posuvnými skleněnými dveřmi. I ty se však dají zasunout do vestavěných skříní a můžou zcela zmizet,” popisují. Funkce prostoru tak nedefinují zdi, ale materiály. Kontinuitu architekti ještě podpořili litou šedou podlahou, kterou použili po celé ploše bytu.

Právě otevřenost a možnost jednoduše měnit dispozice bytu pomocí posuvných dveří cení investor nejvíc. „Věděl jsem, že půjde o náročnou realizaci, protože jsem si přál velmi atypické řešení. Tam se nejvíc ukázala přidaná hodnota práce architektů, kteří dokázali najít inovativní řešení. Samotného by mě nenapadlo zcela změnit půdorys,“ vypráví.

Spojujícím prvkem ve všech částech bytu jsou rovněž industriální doplňky a detaily. Studio Perspektiv pracovalo s drátosklem, kovem, zdivem natřeným na bílo a tmavými panely. Do prostoru však architekti museli zakomponovat ještě jeden prvek: exotické dřevo. „Klient si přál, abychom v prostoru použili netradiční exotickou dýhu s výraznou kresbou. Nechali jsme si proto udělat skeny dřeva a skládali vzor tak, aby opravdu vynikl,” vzpomínají Antal a Stára. Perforovaný posuvný plech, který odděluje koupelnu od ložnice, zase vznikal podle vzorku na košili jednoho z architektů.

Extravaganci podtrhují také vyzývavá svítidla SHIBARI od české sklářské značky BOMMA. Doplňují je industriální úchytky od londýnské značky Buster+Punch a nerezové vypínače GIRA. Na majitelovu velkou vášeň, elektronickou hudbu, odkazuje nejen neonový nápis „I love techno”, ale také stolek s potiskem z kolekce Diesel pro Moroso, který najdete v obývacím pokoji. A hlavně: najdete tu plně vybavené zázemí s dýdžejským pultem.

„Právě ten v létě využívám nejvíc,“ směje se investor. Na byt totiž navazuje prostorná terasa, která se vmžiku dokáže proměnit v taneční plochu. A co na atypický byt říkají hosté? „Nejdřív bývají překvapení, s takovým prostorem se totiž většinou ještě nesetkali. Chvíli si zvykají, pak se ale vždycky těší, až budou zase moct přijít,“ říká majitel.

  • Realizace: 2019
  • Podlahová plocha: 118 m²
  • Fotografie: BoysPlayNice

Použité produkty a designová řešení, dodavatelské spolupráce:

– nábytek na míru, realizace interiéru Brick / www.brickpraha.cz – svítidla Bomma – nábytek Saba Italia – nábytek Diesel by Moroso


Perspektiv

Studio Perspektiv v roce 2015 založili architekti Martin Stára a Ján Antal. Působí v Praze a Bratislavě a proslavily ho zejména návrhy kanceláří pro české i mezinárodní společnosti. V roce 2020 například studio dostalo prestižní ocenění German Design Award za technologický hub ICT pro IT společnost EOH.

V roce 2020 vznikla odnož ateliéru Perspektiv Living, která se věnuje rezidenčním projektům. Do bytů a domů se architekti maximálně snaží otisknout osobnosti klientů. Výsledné návrhy vznikají na základě dlouhých diskusí – tak, aby byla v návrhu zohledněna i sebemenší investorova potřeba.