Tohle je ohromné téma, které by zasloužilo nejen speciál, ale i samostatný časopis. Vždyť do úsporného bydlení se dnes zahrnuje vlastně celá stavba nových domů, když stát povoluje už jen ty domy s téměř nulovou spotřebou energií. Pak tu máme dotace Nová zelená úsporám, Kotlíkové dotace, Dešťovka a hromady dalších, které s tímto tématem také pracují. Dále jsou tu energetické zelené zdroje, jako je fotovoltaika, fototermika, tepelná čerpadla apod., jejichž instalací se spoří jak životní prostředí, tak i peněženka.


No a v první řadě je to právě ta peněženka a náklady, které rostou a rostou a rostou. Mysleli jsme si, že COVID nebo krach Bohemia Energy je extrémní vrchol útoku na naše úspory. Jenže stále se vše zdražuje, inflace letí nahoru.


Úspory už na stavbě, v bydlení i na zahradě tak jsou základem pro to, abychom tuhle napjatou dobu přežili. A tak v našem speciálním vydání časopisu Dům&Zahrada, které má svůj název Úsporné bydlení, rozebíráme tohle všechno. Zabýváme se už tím, jak ušetřit při výběru dnes drahých hypoték, pojištění apod. Co si člověk na stavbě může udělat sám, aby ušetřil. Zabýváme se technologiemi, které sice něco stojí, ale zároveň také hodně ušetří. Tak pokračujeme přes bydlení, domácnost, údržbu až po zahradu. Všude se nějaká ta korunka dá ušetřit. A jak říkala babička v románu Boženy Němcové, „správná hospodyňka pro pírko i přes plot skočí“.


Tak krásné čtení vám přeje celá redakce časopisu Dům&Zahrada. A kdybyste nevěděli, kde si ho pořídit, tak vám sem dáváme odkaz.