Cedr libanonský (Cedrus libani) je stále zelený jehličnatý strom exotického vzhledu, který přinese spoustu radosti a zábavy zahrádkářům, kteří touží po něčem málo známém a rádi si zaexperimentují. Pokud patříte mezi ně, vězte, že vás tento pomalu rostoucí stromek s tmavou šupinatou a podélně rozpraskanou borkou a tlustými větvemi, které jsou obaleny hranatými jehlicemi tmavé až modrozelené barvy, a na konci větviček vytvářejí svazečky, určitě nezklame. Až se po létech pečlivé práce dočkáte nádherných soudečkovitých šišek, z nichž vám vypadnou vlastní semínka, budete se moci hrdě nazvat zahradnickými mistry.

Tento vpravdě bájný strom, z jehož dřeva byl podle biblických pramenů vystavěn Šalamounův chrám v Jeruzalémě, pochází z horských oblastí severní Afriky, odkud se táhne přes Kypr a Střední východ až do Himalájí. Ve své domovině dorůstá výšky 50 m, může mít až 3 m široký kmen a dožívá se úctyhodného věku 900 let. Vyskytuje se v nadmořské výšce od 1300 do 2000 metrů, a tak je celkem pochopitelné, že dobře snáší mrazy pod minus 30 °C a sněhovou pokrývku. Potřebuje zásaditou půdu, a proto se nejčastěji vyskytuje v místech s vápencovým podkladem.

Starověký cedrový háj známý jako Boží cedry, nejstarší v Libanonu, na Bcharre, el Arz Arz er-Rab.
Autor: www.isifa.com Starověký cedrový háj známý jako Boží cedry, nejstarší v Libanonu, na Bcharre, el Arz Arz er-Rab. Autor: www.isifa.com

Volně se rozmnožuje semeny, která vypadávají ze starších 8 až 10 cm velkých zploštělých samičích šištic, zatímco nahnědlé samčí šišky jsou tenké a směřují vzhůru jako svíčky na vánočním stromku.

Do Evropy byl cedr libanonský dovezen v 17. století, v Čechách se objevil roku 1812 v zámecké zahradě na panství Hluboš. Dnes si ho můžeme prohlédnout především v arboretech a parcích. Určitě na něj narazíme třeba v Průhonicích, řada pěkných stromů však roste například v okolí Mělníka.

Květenství

Spadá do podzimních dnů, v našich podmínkách během září a října. Poměrně velké, asi 5 cm dlouhé žlutavé nebo narůžovělé samčí květy válcovitého tvaru se vyskytují samostatně, samičí v podobě malých, přibližně 1 cm dlouhých šištic světle zelené nebo načervenalé barvy.

Cedr je mohutný, vznešený strom Autor: www.isifa.com Autor: www.isifa.com

Pěstování

Hned na počátku je třeba zmínit, že pěstování této importované dřeviny bude o něco náročnější na pozornost a pravidelnou péči. Pochází přece jenom z odlišných podmínek a zejména nestálé zimní počasí jí nedělá dobře. Cedru se bude proto dařit ve vyšších oblastech se stálou sněhovou pokrývkou a na stanovištích, kde je z boků chráněn před prudkými větry, nejlépe v závětří na jižním svahu. Kromě toho potřebuje zásaditou půdu s dostatkem vápníku, takže není dobré umístit cedr v blízkosti ostatních jehličnatých stromů. Dejme si pozor také na dostatečné odvodnění a připravme drenáž.

V plné kráse nám cedr libanonský vynikne jako solitérní rostlina. Když se nám pro něj podaří najít sušší a osluněné místo, kde to díky zástavbě nebo okolním stromům příliš nefouká, máme z poloviny vyhráno. Je však potřeba počítat s tím, že alespoň zpočátku bude přes zimu potřebovat fóliovou ochranu, která též zabrání nadměrnému průniku studené vody ke kořenům.

Cedrus libani Atlantica Pendula Autor: www.isifa.com Autor: www.isifa.com

Množení

Nejlépe se rozmnožuje semeny, která dáváme do země co nejdříve po dozrání, jakmile vypadnou ze šišky. Protože tento druh cedru roste pomalu, přezimujme hrnkované rostlinky v nevytápěném skleníku a na stálé místo v zahradě je přesaďme teprve, když zesílí a budou dostatečně odolné. Zimní ochrana pod fóliovým tunelem je v prvních letech nezbytná.

Zajímavosti

Libanonský cedr stejně jako ostatní stromy tohoto druhu jsou (přesněji byly) ceněny především pro své dřevo, které je mimořádně trvanlivé a příjemně voní. Jeho destilací se získává olej, který byl vedle vlastního dřeva ve starověku natolik žádanou surovinou, že z původních porostů zbyla pouze torza. „Cedrové“ dřevo nebo olej, které se nyní objevují na evropských trzích, pocházejí většinou z jalovců, cypřišků nebo zeravů.

Foto: www.isifa.com, www.thinkstock.cz