„Od klientů jsme dostali neskutečně zajímavé zadání, a to navrhnout roubenku z kanadského cedrového dřeva na okraj venkovské zástavby s krásným výhledem na okolní přírodu,“ říká architekt Roman Kučírek ze studia 3K ARCHITECTS. Vždyť i pro architekta je to takový ten sen, stavět krásné staré věci nově a bez omezení. Vždyť co jiného by se na Vysočinu mělo hodit než roubenka?

Tvar pozemku a fasáda z cedrového dřeva částečně předurčily umístění roubenky k východní straně pozemku tak, aby klienti mohli využívat západní část zahrady. K objektu roubenky přiléhá přístřešek pro dvě auta a sklad zahradní techniky. Roubenka je tradičního venkovského vzhledu se severním a jižním krytým zápražím, ovšem bez přesahů střechy ve štítech, což dřív bylo standardní řešení, dnes architekti od něj ustupují, aby scelili plochy.

Interiér samozřejmě není stísněný a tmavý, jak tomu bývalo u dřívějších roubenek, kde bylo hlavním požadavkem, aby neunikalo teplo a pokoje se dobře vytopily. Tady je dominantou hlavní obytný prostor otevřený do krovu, ve kterém se vyjímá obytné okno s výhledem do ničím nerušené přírody, akumulační krbová kamna a otevřené schodiště, které je součástí obytného prostoru. Optickým propojením obývacího pokoje otevřeného do krovu a schodiště tak vzniká pocit většího prostoru v jinak malé roubence. Materiálově objekt působí velice vzdušně a čistě, protože dominují bílo šedé barvy střešní krytiny, okenních a dveřních výplní a omítky garáže v kontrastu s kanadským cedrovým dřevem roubenky a smrkovým dřevem krovu zápraží. Vytápění je navrženo tepelným čerpadlem vzduch-voda ve venkovním provedení.