Pracovní částí centrálního vysavače je výkonná jednotka, v níž se sbírá prach. Ta je umístěna mimo obytný prostor, od ní pak po bytě vede ve zdech potrubí, které ústí do zásuvek na připojení hadic. Optimálně by měl agregát být uložen na dobře přístupném místě, tedy ve sklepě, v komoře, na WC či v kuchyni, a aby byl sací výkon co nejvyšší, také co nejníže.

Vysátý vzduch je poté, co je zbaven nečistot, odváděn mimo dům, tudíž v interiéru nezůstávají ani jemné prachové částice, které zatěžují organismus alergiků, astmatiků či lidí s dýchacími obtížemi. Tam, kde nelze zajistit odvod mimo objekt, je možné zvolit přístroje s vnitřním výfukem vzduchu.

Centrální vysavač 2 Autor: Electrolux Autor: Electrolux

Potrubí, vedoucí od výkonného agregátu, je uloženo ve zdech nebo v podlahách, na povrch stěn ústí speciálními zásuvkami, jejichž počet není nijak omezen a závisí na dispozicích interiéru, jeho členitosti, a také na požadavcích uživatelů. Pro pohodlný a praktický úklid se doporučuje optimální „pracovní“ prostor jedné zásuvky 65 m² podlahové plochy nebo méně. Zásuvky jsou na stěnách umístěny zhruba stejně vysoko jako elektrozásuvky - přibližně 20 až 40 cm od podlahy.

Společně s potrubím je ve stěnách uložen i rozvod nízkého napětí pro ovládání centrálního agregátu. Pokud musí potrubí vést i v nevytápěných prostorách, je nezbytné ho zaizolovat, aby v něm nedocházelo ke kondenzaci vzdušné vlhkosti.

Při úklidu připínáme k zásuvkám pouze samostatné lehké a pružné hadice, ukončené obvykle teleskopickou tyčí s výměnnými hubicemi. Využít však můžeme i hadice s regulací výkonu, vypínačem na rukojeti a podobně. Relativní novinkou je tzv. hadice ve zdi, kterou není třeba přenášet a zvlášť připojovat, neboť je instalována v samotném potrubním rozvodu centrálního vysavače, při úklidu ji stačí jen vytáhnout v potřebné délce. Po ukončení práce se sama pod tlakem zatáhne zpět.

Příště: Centrální vysavače II. – typy a čištění