Až o čtvrtinu vzrostly ve srovnání s loňským rokem ceny bytů v některých okresech Moravskoslezského kraje. Kvůli růstu cen i obavám lidí ze zvyšování nájemného nejvíce stoupá poptávka po malých bytech, které jsou často dražší než byty s více pokoji. Vyplývá to z průzkumu ČTK mezi prodejci realit. Odborníci přičítají růst cen bytů částečně rozjezdu průmyslových zón a také čerpání stavebního spoření se státním příspěvkem.

Nejvíce vzrostly ceny v Karviné, která má díky pěti stům nových pracovních míst nejlepší průmyslovou zónu v kraji, ale také bezmála 20procentní nezaměstnanost. Byt jedna plus jedna zde stojí od 220.000 do 250.000 korun. Ještě vloni jej však podle realitní makléřky Gabriely Palochové bylo možné získat za zhruba 190.000. O hodně dráž je však v Opavě, kde vysoká poptávka drží cenu jednopokojového bytu až na 450.000 korun. To je podle průzkumu nejvíce v kraji. "Poptávka po malých bytech hodně převyšuje nabídku," shodují se odborníci. Například v Orlové na Karvinsku je zájem tak velký, že zatímco třípokojový byt lze mít za 180.000, pořízení malometrážního vyjde i o 10.000 korun dráže.

V Ostravě je situace podobná jako v Karviné. "Proti loňsku ceny určitě stouply zhruba o 40.000 korun," řekla ČTK realitní makléřka Šárka Bohumská. V části Poruba se jednopokojový byt prodává za 220.000, ale také za 300.000 korun. Cena větších bytů je pak od 420.000 korun výše. Novojičínsko je na tom obdobně. Vysoké ceny bytů má překvapivě Krnov, kde se průmyslová zóna teprve rozjíždí. "Je to totiž nejhezčí město v okresu Bruntál," vysvětluje odbornice Lucie Šreková. Za panelový třípokojový byt lidé zaplatí 450.000, ale nelíbí se jim, když mají dát 320.000 korun za stejně velký byt v Bruntále vzdáleném dvacet kilometrů. Byt jedna plus jedna se v Krnově prodává za čtvrt miliónu. Ve Frýdku-Místku jsou proti loňsku byty dražší asi o 15 procent, kdy jednopokojový byt stojí 260.000, třípokojový pak asi půl miliónu korun. Do nárůstu se podle tamních prodejců promítá povinnost prodávajícího odvádět státu pětiprocentní daň z prodeje a také fakt, že se ve městě neplánuje žádná nová výstavba bytů.

Odhadovat další vývoj je podle realitních makléřů velmi obtížné, protože vloni ceny vůbec nestoupaly, takže se růst může opět zastavit. "Odborníci tvrdí, že byty budou zdražovat, ale obyčejní lidé si to nemyslí," řekla Palochová. Lidé se totiž domnívají, že investoři až tolik pracovních míst nevytvoří a že platy porostou pomaleji než nájemné. -čtk-