Ceny některých stavebních materiálů se od začátku roku zvýšily v průměru o pět až deset procent. Týká se to například betonu, kameniva, obkladů nebo dlažeb. Příčinou je především dražší energie. Situace ale zatím není taková jako loni, kdy kvůli stavebnímu boomu na trhu nastal nedostatek některých stavebnin.

Podle slov Jany Válové ze společnosti Xella od 1. dubna podraží například zdící materiál, a to přibližně o pět procent. O čtyři až šest procent zvýšila ceny betonu také společnost Kámen Zbraslav, cena kameniva vzrostla maximálně o tři procenta, informoval obchodní ředitel firmy Jiří Kohout. Za zdražení podle něj může růst cen všech vstupních materiálů a energií.

Zvýšení cen potvrdila také firma Českomoravský cement. Od ledna rostou ceny oceli, zejména betonářské výztuže. Zvýšení cen dalších materiálů stavební firmy očekávají se zahájením hlavní stavební sezóny, to je v průběhu dubna nebo května.

Letos se zatím stavební firmy nemusejí potýkat s nedostatkem některého ze stavebních materiálů, příznivá situace ale nemusí vydržet. Žádné komodity není v současnosti kritický nedostatek. Změnit se to může ve dvou největších poptávkových vlnách, které pravidelně bývají na jaře a koncem léta.

Loňská stavební sezona byla poznamenaná právě nedostatkem některých stavebních materiálů, například cihel, izolací, částečně i cementu. Vedle chybějících zaměstnanců podle stavbařů šlo o hlavní brzdu dalšího růstu odvětví.

Zdražení stavebnin se ale zatím neodrazilo na stavební výrobě. Stavební produkce podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu v lednu zpomalila meziroční tempo růstu na jedno procento. Ve srovnání s prosincem byla stavební produkce nižší o 0,5 procenta. Za příčiny zpomalení však analytici a stavbaři označují vysokou srovnávací základnu z ledna 2006 a přesunutí významných infrastrukturních projektů státu na letošní rok.

-čtk-

Foto: http://www.isifa.com/

CE Media Online využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.