České design studio NOVAGUE bodovalo svým originálním houpacím křeslem na nedávné konferenci Green Gadgets v New Yorku. Ta se zaměřuje na objevování nových technologií při výrobě elektřiny nebo vynálezy v oblasti uchování energie a recyklace odpadu.

Její součástí byla i soutěž pro návrháře, kteří mají co nabídnout v oblasti ekologických, ale přitom užitečných a nápaditých vynálezů. A právě zde české design studio zaujalo svým křeslem Move Your Energy se zabudovanou LED lampou napájenou energií získanou houpáním. Houpete se v křesle, čtete si a sami si přitom vyrábíte elektřinu potřebnou ke svícení. Ale nejenom k němu. Energii můžete využít třeba k nabíjení laptopu nebo vašeho mobilu.

Houpací křeslo Move Your Energy bylo vybráno mezi 50 semifinalistů soutěže Green Gadgets a nakonec obsadilo skvělé 8. místo.

Zaujal design i užitkové hodnoty

Porota ocenila tento vynález především pro jeho kombinaci zajímavého designu a užitkové hodnoty s ekologickou šetrností. Jednoduchý kinematický mechanismus umístěný pod křeslem je velmi podobný mechanismu parních strojů - tvoří ho soustava dynama, pohyblivé kliky a setrvačníku. Houpáním vytvořená energie se pak Stačí se jen posadit, vzít si ke čtení příjemnou knihu, houpat se a světla pro čtení bude dostatek.buď ukládá do baterií, nebo přímo zásobuje LED lampu napojenou na dynamo.

„Koncept křesla Move Your Energy chce vyvolat veřejnou diskuzi o tom, jak si i v budoucnu udržet energetickou soběstačnost a jak by se dala energie ušetřit, kdyby si ji lidé vyráběli sami – a to třeba i takovým nenásilným způsobem, jakým je lenošení v houpacím křesle,“ řekl chief designer studia NOVAGUE Petr Novák.

Tato myšlenka zaujala i architekta a profesora designu Franka Minnaerta, kreativního ředitele respektovaného design festivalu s ekologickou tematikou Transclimatic, který se letos koná v australském Sydney od 1. do 16. srpna. Frank Minnaert byl houpacím křeslem nadšený a zařadil ho do prestižní design přehlídky festivalu.

O houpací křeslo Move Your Energy projevila zájem i britská agentura Jack Morton, která se specializuje na empirický marketing – tedy marketing, který se zaměřuje na propojení značky či výrobku se zážitkem a emocemi uživatele. Chce křeslo představit příští rok na svých propagačních akcích v Londýně, New Yorku, Tokiu nebo Frankfurtu.

Trochu také o autorech

Nové mladé pražské design studio NOVAGUE je projektem MgA. Petra Nováka. Zaměřuje se na product design, transport design, interiér design a komunikační design, jako je webdesign, corporate identity, logotypy, 3D prezentace a podobně.Více informací najdete na www.novague.com.