Dekorativní, stále zelený keř vás může těšit po celý rok. Na jaře květy, od léta zase plody, nejčastěji červenými. A také svými pichlavými listy. I když ani to už nemusí platit stoprocentně.

Není pouze jedna

Listy cesmíny ostrolisté (Ilex aquifolium) skutečně připomínají zubaté ostří. Některé jsou celé zelené, další zdobí panašování. A rovněž červené plody. Ovšem v zahradnictvích objevíte také kultivary, jejichž listy můžou zaujmout odlišným tvarováním a plody zase barvou. Aby však cesmínu ostrolistou vůbec zdobily květy a následně plody, potřebujete vedle sebe samčí a samičí rostlinu. Anebo hledejte výjimky v podobě oboupohlavních kultivarů.

Kde jí dopřát vlhkost

Cesmíny jsou tradičním symbolem Vánoc v Anglii, a když zvládnou zimy tam, musí se jim dařit také u nás. Vysloveně dobře jim udělá prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí. Proto se jim bude lépe dařit poblíž vodních ploch nebo alespoň ve skupinové výsadbě, než kdybyste jim přisoudili roli solitéru (třeba na okraji pěstěného trávníku).


Odolná záležitost

Mnohdy se diskutuje o optimálním místě, kam ji vysadit. Někdo preferuje polostinná nebo až stinná stanoviště, jiný by ji nejraději na osluněných. Nicméně ostré zimní slunce a nízké teploty dokážou rostlinu spálit. Proto se vždy řiďte místními podmínkami. Pokud jsou v oblasti, kde máte zahradu, časté běžné silné mrazy, cesmínu vysaďte na chráněné místo, jak před velkými větry, tak slunečními paprsky. Důležitá je dobře propustná zemina, raději mírně vlhká a mírně kyselá. Ale i když keř namrzne, díky své regenerační schopnosti, po odstranění odumřelých větví, zase obrazí. Rovněž u mladých cesmín platí, podobně jako u jiných rostlin, že jejich kořeny je třeba chránit proti promrznutí.

Hodí se vědět

Díky zubatému ostří se cesmíny velice dobře hodí na živé ploty, přes které jen tak něco nebo někdo nepronikne. V tomto případě dbejte na pravidelný řez. Na jaře se jím podporuje růst, v létě jde zejména o efekt tvarování. Jinak tvarování není vždy nutné.
Komu jedna dvě rostliny nestačí, může si je namnožit řízkováním. Začátečníkům však raději doporučíme nákup dobře zapěstované cesmíny v kontejneru.