Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Česnek je bohatý na bílkoviny, cukry, vitamin C a vitaminy skupiny B. V jeho listech se nachází karoten, hořčík, draslík, vápník, fosfor, železo, mangan, zinek, jód a měď. Je i zdrojem flavonoidů, které uvolňují cévní spasmy, snižují krevní tlak a podporují vylučování cholesterolu. Tyto sloučeniny také vážou kancerogenní nitrosaminy a aflatoxiny. Vědecké výzkumy potvrdily, že podávání flavonoidu z česneku výrazně snížilo riziko nádoru tlustého střeva.

Léčivé účinky česneku

Česnek výrazně posiluje imunitní reakci organismu a zvyšuje tvorbu T-lymfocytů. Jeho pravidelné užívání potlačuje hnilobné a kvasné procesy ve střevech. Je úžasnou doplňkovou léčbou nachlazení, chřipky, angíny, průjmů i zánětu středního ucha. Rovněž je aktivní proti střevním parazitům.

ČTĚTE TAKÉ:

Česnek má také výrazné antioxidační vlastnosti, působí proti volným radikálům, a tak pozitivně ovlivňuje nemoci srdce a cév a je prevencí a doplňkovou léčbou rakoviny. Při jeho pravidelném užívání se snižuje hladina cholesterolu v krvi. Rovněž mírně snižuje krevní tlak a rozpouští usazeniny v cévách. Sirnatá sloučenina ajoen působí proti nadměrné srážlivosti krve a zabraňuje krevním destičkám ve shlukování. V neposlední řadě česnek příznivě ovlivňuje vysokou hladinu cukru v krvi a podporuje produkci glykogenu v játrech. Užívání česneku snižuje zánětlivost a bolestivost kloubů.

Česneková šťáva likviduje bacily

Potřebujeme: 7 paliček česneku, rostlinné mléko nebo kefír

Postup: Česnek odšťavníme a šťávu uschováme v ledničce. Užíváme ji 3x denně po lžičce v 1 dl mléka.

Tento přípravek bychom měli konzumovat 5 dní.

Česnek zatočí s nachlazením a chřipkou

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Při prvních příznacích prochladnutí, únavy, bolestí kloubů a zvedající se teploty si můžeme ulehčit touto osvědčenou recepturou. Tento přípravek je chuťově nepříjemný, o to je však účinnější.

Potřebujeme: 4 stroužky česneku, 2 cibule, 2 dl mléka nebo kefíru

Postup: Oba druhy zeleniny rozmixujeme v mléce. Nápoj po douškách vypijeme. Tento postup provádíme 2x denně po dobu 4 dnů. Úspěch zaručen!

Česnekový bonbón

Cumlání česneku je velmi účinné při bolestech v krku, angíně, zánětech dásní a aftech. Stroužek česneku si opatrně vložíme do úst, dbáme na to, abychom ho neporušili, a jen tak cumláme. Má se v ústech jenom převalovat, ne kousat. Účinné antiseptické látky se tak uvolní do našich slin a dezinfikují celou oblast úst a krku. Česnek můžeme cumlat 3x denně po dobu 3 dnů.

Česneková kúra na odstranění vápenatých usazenin z těla

Česnek výborně rozpouští tukové a minerální usazeniny cévních stěn. Nemusíme mít strach z nepříjemného zápachu, protože v kombinaci s citrónem není vůbec cítit.

Potřebujeme: 30 oloupaných stroužků česneku, 5 nakrájených neoloupaných biocitrónů

Postup: Přísady rozmixujeme a k vzniklé kaši přidáme 1 litr vody a vše přivedeme k varu.

Pozor! Necháme ale jen jednou převařit! Pak scedíme a nalijeme do lahve. Nápoj uschováváme v ledničce.

Užívání: první týden 3x denně 1 lžičku, potom přejdeme na 3x týdně 1 štamprli po dobu 4 týdnů, pak je vhodná desetidenní pauza a můžeme zase na 3 týdny pokračovat s užíváním. Opakujeme 3x po sobě.

Česnek uklidňuje průjem

Nápoj z česneku a červené řepy je osvědčeným prostředkem při průjmových obtížích.

Potřebujeme: 1 lžíci čerstvé česnekové šťávy, 2 dl čerstvé šťávy z řepy

Postup: Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme po douškách během dne po dobu 3 dní.

Pozor! Lidé, kteří nejsou zvyklí pravidelně konzumovat česnek, musí s jeho užíváním začít pomalu a opatrně. Větší dávka by mohla vést k odloupnutí silnější vrstvy sklerotických usazenin a tím i k následné embolii. Je důležité dodržovat uvedené dávkování.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com