Znáte to, mládí má energii a čas, ale často chybí finance a zkušenosti. Po padesátce je to naopak: peníze a životní moudrost jsou na vrcholu, ale někdy nám chybí elán nebo i odvaha vydat se do neznáma. Jak tedy cestovat po 50. roce tak, abyste si užili svět v jeho plné kráse, aniž byste museli překonávat různé „překážky“? Tento průvodce je určen právě pro vás!

Jak cestovat sama po padesátce? Tipy a triky!

Zdroj: Youtube

Nejlepší destinace

Ať už jste milovníkem kultury, či preferujete relaxaci na pláži, svět má tolik krásných koutů, že si každý přijde na své. Evropa je pro milovníky kultury tím pravým rájem. Začněme třeba v Paříži, kde vás okouzlí nejen romantické uličky a kavárny, ale i světoznámá muzea jako Louvre. Zamilujte se do umění na Montmartru a nezapomeňte ochutnat autentický croissant v jedné z místních pekáren.

Ale co Řím? To je město, kde historie doslova dýchá z každého kamene. Koloseum, Vatikán a nádherné trhy jako Campo de' Fiori vám ukážou, jak hluboké kořeny má italská kultura. A to jsme ani nezmínili, jak výborně se tam jí a pije! Jakmile ochutnáte italskou kávu a gelato, budete chtít zůstat navždy.

Pokud vás ale láká kombinace města a moře, pak Barcelona nabízí to nejlepší z obou světů. Navštivte Gaudího architektonická mistrovská díla jako Sagrada Família a poté relaxujte na barcelonských plážích. Katalánská kuchyně je třešničkou na dortu.

Nyní se přesuneme k exotičtějším destinacím. Bali v Indonésii je jako stvořené pro ty, kdo hledají duchovní očistu a relaxaci. Kromě nádherných pláží tu najdete i luxusní wellness resorty, kde můžete zažít meditační sezení nebo ráno cvičit jógu přímo u moře. A Phuket v Thajsku? Ten zase nabídne kromě báječných pláží i možnost poznání buddhistické kultury a prozkoumání místní kuchyně.

Pokud vás ale láká něco zcela odlišného, zaměřte svůj zrak na Kyoto v Japonsku. Toto město je pokladnicí tradiční japonské kultury. Od návštěvy klidných zenových zahrad po obdivování rozkvetlých sakur na jaře, Kyoto nabízí unikátní a nezapomenutelné zážitky.

Zdraví na prvním místě

Před odjezdem nezapomeňte na zdravotní přípravu. Ačkoliv to nemusí být tak romantické jako výběr ideálního hotelu, je to klíčové. Očkování, cestovní pojištění s celosvětovou platností a základní lékárnička jsou minimum, na které byste neměli zapomenout. A pokud se léčíte na nějakou chronickou nemoc, konzultujte svůj plán s lékařem.

Tipy pro bezstarostnou dovolenou

Chcete si cestování opravdu užít? Plánujte dopředu, ale nechte si prostor pro spontánnost. Investujte do kvalitního zavazadla a pohodlné obuvi – věřte, že vaše tělo vám poděkuje. Aplikace na mobilu, které vám pomohou s orientací nebo s překladem, jsou dalším super pomocníkem na cestách. Orientace a komunikace v neznámém prostředí mohou být náročné, ale s nástupem chytrých mobilních aplikací je cestování nyní mnohem pohodlnější a efektivnější.

Google Maps se stalo nepostradatelným nástrojem pro navigaci ve městech i na venkově; stačí pár kliknutí, a máte před sebou trasu k vašemu cíli. Pokud se potřebujete rozhodnout, kam na večeři nebo kterou památku navštívit, TripAdvisor s uživatelskými recenzemi je k nezaplacení. A co se týče jazykové bariéry, aplikace jako Duolingo a Google Translate z vás sice neudělají polygloty přes noc, ale pomohou vám zvládnout základní fráze a pochopit meníčka.

Finanční aspekty cestování také nejsou problémem díky aplikacím jako XE Currency, která vám v reálném čase ukáže aktuální směnné kurzy. Pokud hledáte něco na rychlé zařízení ubytování, Airbnb vám umožní rezervovat si vše od jednoduchého pokoje až po luxusní vilu. Levné lety? Skyscanner je vaším nejlepším přítelem. A pokud se chcete pohybovat po velkých městech s co nejmenšími komplikacemi, Citymapper vám poskytne všechny potřebné informace o městské dopravě.

Zdroj: usatoday.com, hindustantimes.com