Sýry v bunkru Autor: Jana Vlková Autor: Jana Vlková

Masivní stavba zapuštěná do skály byla za druhé světové války vojenským bunkrem. Monumentální průčelí dnes nenápadně splývá se skálou. V době války bylo prý ještě různými dalšími prostředky maskováno, aby je nepřítel neviděl. I dnes je těžké najít sem cestu. Není to však třeba, výsledky toho, co se tady děje, můžete nakoupit v nedaleké vesničce Vahrn, kde má provozovatel tohoto bunkru sýrárnu. Historie bunkru je stejně zajímavá, jako jsou ty sýry vynikající.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se z bunkru stala sýrárna

Vlhké a temné prostředí, které je uvnitř bunkru, jistě neskýtalo příliš zdravý život vojákům, kteří byli nuceni se tam skrývat, ale bylo jako stvořené pro zrání sýrů. Teplota a vlhkost kolísají během roku zcela minimálně a sýry žádná okna nepotřebují. Hansi Baumgartner se dostal ke zrání sýrů tak trochu díky své prostořekosti. Dostal přebytky sýrů od jiného dodavatele a nevěděl, co s nimi. Naštěstí se mu otevřela možnost využívat k „afinaci“ vojenský bunkr, který patří jeho bratranci.

Nikdy nepřestat

Sýrů bylo stále více a dnes je z bunkru prosperující podnik. Hansi Baumgartner a jeho žena sbírají sýry od různých dodavatelů, nechávají je zrát v labyrintu chodeb a pak je zase dodavatelům vrací „pěkně vyškolené“. Nepřehledné bludiště je dnes plné nejrůznějších značek, velikostí, chutí. Ale tím to zdaleka nekončí. Baumgartnerovi neustále vymýšlejí nové a nové příchutě do již existujících sýrů. Tady nestačí, že je sýr s kmínem nebo bazalkou, tady se do něj přidává čokoláda, likéry nebo se balí do lučních květů.

Kde Hanse hledat

Sýry v bunkru Autor: Jana Vlková Autor: Jana Vlková

Najít Hansovo království není zas tak těžké. Ve vesničce Vahrn jeho obchod najdete snadno. Sklepy, kde se sýry školí, nejsou z hygienických důvodů samozřejmě běžně přístupné. V obchůdku ve vesnici si však můžete nechat udělat ochutnávku z vybraných sýrů. Je jich opravdu hodně druhů.