Jejich majitel rok přemítal, zda je (ne)zbourat. Těžká otázka! Architekt Zdeněk Duroň z ateliéru Nordic Zen zvolil atypické řešení: rekonstrukci v kombinaci s minimální dostavbou. Měl k tomu několik důvodů. „Především na mě silně zapůsobil lesnatý pozemek. Chata i dílna na něj byly citlivě zakomponované, nebylo tedy proč je přemisťovat. Zadání investora znělo postavit dům pro dvojici milující přírodu, která chce minimalizovat svůj obytný prostor, omezit množství věcí potřebných k životu a snížit náklady na bydlení. Nebylo proto nutné neúměrně velkou stavbou zatěžovat okolní přírodu.“

Dvacet metrů navíc

Architekt zvětšil užitnou padesátimetrovou plochu chaty přístavbou (20 m2). „Stará“ a „nová“ část domu jsou vizuálně odlišené. Jednak střechami: původní se sedlovou, přístavba s plochou. Jednak fasádou (omítka-cembonitový obklad).

V původní části zachoval dispozice místností (9,5 m2, 14,8 m2 a 25,4 m2). Do přístavby umístil šatnu, pracovnu, novou koupelnu. Z původní konstrukce z komůrkového zdiva se zachovala obvodová část, zatímco nosná konstrukce přístavby je z Porothermu. Součástí rekonstrukce bylo i rozšíření suterénu pod přístavbou.

Aby bylo v interiéru dost denního světla, bylo nutné probourat větší okenní otvory (což je v komůrkovém zdivu problém), které se musely obetonovat. Do bývalé kuchyně přichází světlo světlovody. K světelnému komfortu a příjemnému výhledu přispívají i celoprosklené domovní dveře.

Celkový vzhled sjednocuje šedá fasáda, která přispívá k vizuálnímu začlenění domu do okolí.

Tady se žije skandinávsky

V domě pro dva jsou poměrně malé místnosti, proto je logické, že bílá je základní barva interiérů: výmalba, dveře, nábytek (kuchyně, šatna, knihovna, police), svítidla. Doplňuje ji světlešedá (dlažba, stěrky v koupelně, sedáky, pracovní kuchyňská deska). Třetí barva je přírodní dřevěná podlaha. „Vím, že malý obytný prostor vyžaduje jednotné podlahy,“ podotýká architekt, „ale svou roli sehrál fakt, že v hlavní místnosti se zachovaly bukové parkety, v ložnici borovicová prkna; stačilo je zrestaurovat. Nová dubová podlaha se pokládala jen ve třetí místnosti, kde jsou také dřevem obložené stěny. V domě, kde nejsou obrazy, koberce, závěsy, protože ta nejlepší výzdoba je pohled z okna nebo z nezastřešené terasy před hlavním vchodem, se topí akumulačními betonovými kamny a elektrickými přímotopy.

Čtěte také

Hlavnímu obytnému prostoru dominují nová kachlová kamna, která bez problémů vyhřejí celou místnost.

Čtěte také

Stoletá chalupa po rekonstrukci prokoukla tak, že by ji chtěl vážně každý

Chambre séparée čili oddělená místnost

Bydlení pro manželskou dvojici neznamená domov pro dva poustevníky, které tu a tam navštěvují ptáci a laně. Architekt vyřešil otázku společenského života trefně: využil budovu bývalé dílny (od rodinného domu je cca 50 metrů) coby „chambre séparée“ - oddělený pokoj – či jako zasklený altán. Je to místnost (27,8 m2) vyhrazená pro návštěvy, protože v rodinném domě pro dva je pro hostitelské aktivity málo místa. (O potřebě schovat se před deštěm při zahradním grilování nemluvě.)

Bývalá dílna, která se změnila na společenskou místnost Bývalá dílna, která se změnila na společenskou místnost Autor: Nordic Zen

Dílna postavená v 80. letech pilným kutilem získala rekonstrukcí novou střešní krytinu (místo vlnitého azbestu), podlahu z modřínových prken a seversky nabílený dřevěný strop. Obvodové zdi i střecha jsou zateplené minerální vatou. Repasovanou ocelovou konstrukci architekt využil jako základní výtvarný prvek, který s originálními plechovými lampami z 30. let dává celé místnosti industriální charakter. Zařízení je účelné: velký stůl se subtilními kovovými židlemi, rozkládací pohovka pro občasné přespání, pracovní kout. Je tu hodně denního světla díky vysokému trojdílnému neotevíravému oknu, které vzniklo vyjmutím tří panelů z jihozápadní obvodové zdi. V chladných dnech takřka třicetimetrovou místnost vytápějí litinová kamna na dřevo.

A co si počne kutil? Pro rukodělné a řemeslné práce všeho druhu slouží nová dílna (cca 5 x 3 metry), která se ze severovýchodu přimyká ke společenské místnosti. Je to nezateplená dřevostavba z hranolů 9 x 5 cm, opláštěná modřínovými prkny, s pultovou střechou a krytinou s asfaltovými pásy. Má samostatný vchod posuvnými dřevěnými vraty.

Autor:

Ing. arch. Zdeněk Duroň (1959), FA ČVUT Praha; interiéry Mgr. Radka Duroňová, FF UK. V roce 2014 zakládají vlastní studio Nordic Zen. Více na www.nordiczen.cz


Základní technické údaje RD:

 • Autor:  Ing. arch. Zdeněk Duroň
 • Interiéry: Mgr. Radka Duroňová
 • Projekt: Ing. Pavel Králík
 • Návrh zahrady: původní stav + Mgr. Radka Duroňová
 • Dodavatel: Generální D. I. Real, s. r. o.
 • Zastavěná plocha: 70 m2
 • Užitná plocha: 70 m2
 • Konstrukční systém: obvodové zdivo původního objektu komůrkové; nosné konstrukce přístavby bloky Porotherm; suterén betonové tvárnice
 • Střešní krytina původní i přistavěné části: identické asfaltové živičné pásy
 • Fasáda: omítka, Cembonit
 • Zateplení: minerální vata Rockwool
 • Okna: hliníková s dvojskly
 • Vnitřní dveře: dřevěné repasované s původním kováním
 • Vytápění: akumulační kamna z betonu + elektrické přímotopy
 • Energetická náročnost: třída en. náročnosti C

Tento článek jste měli možnost najít v časopisu Dům & Zahrada 11/17.