Klasická sedlová střecha chatičky z roku 1960. Jak signifikantní i pro českou kotlinu. Jenže tady byl k rekonstrukci přizvaný architekt Jean Verville. A ten si nenechal vymluvit, že nejdřív musí poznat majitele, aby zhodnotil, co vlastně opravdu chtějí. A tak se stali přáteli. Poznal jejich zvyky, jejich požadavky a přání. A chatička z původních 88 m2 podlahové plochy má najednou 64 m2. Proč? Prostě proto, že víc nepotřebují. Co chtějí, je prostor, ale trochu jiného rázu. Prostor, který nebude ohraničený zdmi, bude dynamický, třírozměrný.

Architekt nechal v projektu < vlastně původní tvar chaty. Všechno vevnitř však šlo pryč. Vyčistil prostor a znova ho rozvrhl, naplánoval a postavil. Obložil interiér bílými deskami a ložnici světlým dřevem, aby se světlo, které se dostane do interiéru velkými okny, neztrácelo. A že oken je tam hodně. Celá spodní část přivrácená k jezeru je vlastně jedno velké okno. Ale podívejme se hlavně na štíty, kde horní část byla vyhrazena skleněným oknům geometrických tvarů. Ostatně geometrie má tady hlavní slovo. Podle oken byste mohli počítat trigonometrické funkce.

A kde se ztratila ta podlahová plocha? Horního patra je jen část. Společenský prostor je otevřený až do krovu. Je tak velmi vzdušný a efektní.

Tak se podívejte a inspirujte se. Třeba se vám to zalíbí a i vaše chatka nakonec bude vypadat nějak takhle.

Foto: Maxime Brouillet Autor: Oficiální zdroj Foto: Maxime Brouillet Autor: Oficiální zdroj

Foto: Maxime Brouillet Autor: Oficiální zdroj Foto: Maxime Brouillet Autor: Oficiální zdroj