Kvalita potravin, a s ní spojená čerstvost, je nejdiskutovanějším tématem v oblasti výživy. Podle výsledků výzkumu agentury Autor: archiv Research Plus provedeném v loňském roce nakupuje 50 % Evropanů potraviny čerstvé. Dále 30 % dotazovaných snížilo spotřebu mražených výrobků oproti předchozí době. Tento trend také přirozeně změnil způsob přípravy pokrmů: třetina z dotázaných uvedla, že 8 z 10 jídel vaří z čerstvých surovin. Tyto trendy kladou pochopitelně vysoké nároky na způsoby uchovávání potravin. Nekvalitní chladnička totiž připraví potraviny o jejich prvotřídní jakost během velmi krátké chvíle.

Nejen správná teplota, ale i vlhkost rozhoduje

V každé potravině dochází k přirozeným rozkladným procesům, a tím se kazí. Tyto procesy jsou ovlivněny různými parametry. Teplota v chladničce by měla být maximálně 8 °C, protože jen velmi málo mikroorganismů v potravinách je schopno růst při nízkých teplotách. Dalším velmi důležitým faktorem při kvalitním chlazení potravin je relativní vlhkost uvnitř chladničky. Ta byla v dřívějších dobách spíše opomíjena.

Kategorie potravinIdeální vlhkost
Mléčné výrobky70% - 80%
Maso a ryby85% - 90%
Ovoce a zelenina90% - 95%
Podle Technické zprávy o chlazení a uchovávání potravin vypracované v loňském roce Italskou asociací potravinářských technologií mají různé typy potravin různé nároky na vlhkost (viz tabulka).

Příliš nízká míra vlhkosti může způsobit vyschnutí a ztrátu hmotnosti čerstvých potravin, ztrátu nutričních složek, jako je vitamin C, nebo změnu barvy a textury. Naopak příliš vysoká vlhkost vede ke kondenzaci (což ovlivňuje výkon chladničky) a k rychlejšímu nárůstu bakterií a plísní.

Déletrvající čerstvost

Chladničky 6. SMYSL Fresh Control společnosti Whirlpool jsou nejnovějším vývojem v oblasti technologií chlazení, které uchovávají potraviny tak čerstvé, jako Autor: archiv v den, kdy byly koupeny, a to až 4krát déle.1

Průlomová technologie 6. SMYSL Fresh Control: udržuje vlhkost na úrovni 70 až 85 % v celém vnitřním prostoru chladničky, po jakémkoliv vychýlení obnoví správnou teplotu 5krát rychleji.2

Ideální relativní vlhkost v chladničce, která respektuje požadavky výše uvedených potravin a současně udržuje riziko kondenzace a tvorby bakterií na minimu, je tedy průměrně 80 %. Přesně tuto vlhkost zaručuje chladnička Fresh Control s technologií 6. SMYSL. Její vnitřní prostor je proto dokonale přizpůsoben požadavkům všech druhů potravin.

Chladnička zelené generace

Technologie Fresh Control zaručuje dokonale zvlhčené prostředí v celém vnitřním prostoru chladničky. Proto umožňuje uchovávat potraviny čerstvé až čtyřikrát déle – např. šunka bude čerstvá o 4 dny déle, sýr o 3 dny a hrušky si uchovají svoji čerstvost déle až o 17 dní. Díky technologii 6. SMYSL navíc obnovuje chladnička teplotu po otevření dvířek pětkrát rychleji než spotřebiče bez 6. SMYSLU. To vše při zachování šetrnosti k životnímu prostředí. Stejně jako další spotřebiče společnosti Whirlpool patří totiž chladnička Fresh Control s technologií 6. SMYSL k řadě Green Generation. Nabízena je v energetické třídě A+ a A++.

Autor: archiv

6 zlatých pravidel skladování

  • Udržujte vnitřní prostor chladničky v čistotě, ale nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky
  • Zabraňte přeplnění chladničky a neukládejte potraviny těsně k bočním stranám
  • Počkejte, až teplé potraviny vychladnou, a teprve potom je vložte do chladničky
  • Uvařená jídla skladujte v uzavřených nádobách a odděleně od čerstvých potravin
  • Před uložením do chladničky ovoce a zeleninu nemyjte
  • Maso a ryby ukládejte v chladničce do jiné části, než jsou mléčné výrobky

Zelená tvář inovací

Autor: archiv WBC3546 A+NFCW: Chladničky s technologií 6. SMYSL Fresh Control jsou součástí řady Green Generation a patří mezi nejvíce energeticky účinné spotřebiče na trhu díky jejich vynikající technologii a inteligentním funkcím. Modely A+ ušetří 25 % energie ve srovnání se spotřebiči třídy A. Prázdninový režim udržuje vnitřní teplotu na úrovni cca 12 °C po dobu, co jste mimo domov, čímž se sníží spotřeba energie na minimum, ale současně se zabrání růstu bakterií. Funkce mrazničky Poloviční náplň deaktivuje dvě ze tří zásuvek mrazničky, čímž se výrazně ušetří energie v případě, že nemáte moc potravin na zmrazení. Chladničky s technologií 6. SMYSL Fresh Control mají velký vnitřní objem a chytřejší uspořádání vnitřního prostoru vám umožňuje uložit více potravin a mnohem inteligentněji; jako příklad může sloužit MAX space balcony (max. prostor na dvířkách), který umožňuje uložit lahve nebo plechovky ve dvou řadách za sebou; dalším příkladem je velká zásuvka na ovoce a zeleninu, vybavená posuvnou dělicí přepážkou, zajišťující maximální variabilitu. Zcela nový osvětlovací systém pomocí LED diod shora dolů je dvakrát jasnější než běžné osvětlení chladničky a spotřebuje 4krát méně energie. A díky antibakteriálnímu systému filtrace vzduchu Microban® je celá chladnička chráněna proti nepříjemným pachům a růstu bakterií. Zatímco technologie 6. SMYSL Fresh Control udržuje perfektní vlhkost v celém Autor: archiv vnitřním prostoru chladničky, systém NoFrost zabraňuje tvoření ledu uvnitř mrazničky, takže ji nikdy nemusíte rozmrazovat.

WBC37352A++DFCX: Chladničky s technologií 6. SMYSL Fresh Control jsou součástí řady Green Generation a patří mezi nejvíce energeticky účinné spotřebiče na trhu díky jejich vynikající technologii a inteligentním funkcím. Modely, označené A++ nabízejí výraznou úsporu energie – 45 % ve srovnání se spotřebiči třídy A. Prázdninový režim udržuje vnitřní teplotu na úrovni cca 12 °C po dobu, co jste mimo domov, čímž se sníží spotřeba energie na minimum, ale současně se zabrání růstu bakterií. Chladničky s technologií 6. SMYSL Fresh Control mají velký vnitřní objem a chytřejší uspořádání vnitřního prostoru vám umožňuje uložit více potravin a mnohem inteligentněji; jako příklad může sloužit MAX space balcony (max. prostor na dvířkách), který umožňuje uložit lahve nebo plechovky ve dvou řadách za sebou; dalším příkladem je velká zásuvka na ovoce a zeleninu. A díky antibakteriálnímu systému filtrace vzduchu Microban® je celá chladnička chráněna proti nepříjemným pachům a růstu bakterií.

Více informací nejen o chladničkách s technologií 6. SMYSL naleznete na www.whirlpool.cz.

Autor: archiv Seberte tento tip kliknutím sem


1 ve srovnání s chladničkou Whirlpool Total NoFrost. Čerstvost byla vypočtena jako průměr při zohlednění různých barev potravin, pH a ztráty hmotnosti, měřené po uplynutí určité doby. Uváděný časový rámec se může lišit v závislosti na původní kvalitě potravin.2 ve srovnání s výrobky Whirlpool bez technologie 6. SMYSL.