Ani cuketám se nevyhýbají různé choroby, které pak zhatí celou vaši úrodu. Některé ovlivnit nelze, jiné ale ano. Většinou se totiž choroby objeví na rostlinách, které nějak strádají.

Rostlinu můžete ochránit už správnou výsadbou. Do hnízd vzdálených od sebe asi 80 x 100 cm vložte vždy dvě až tři semena. Tato vzdálenost zajistí, že porost nebude příliš hustý, a nestane se tak náchylný k různým plísním a chorobám. Ale občas se i tak stane, že i cuketu nějaká choroba skolí. Co všechno může cukety potrápit?

Plíseň okurková

Prvním nepřítelem je bezesporu plíseň okurková, která napadá rostliny zejména v dlouhotrvajícím horkém a suchém počasí. Rostliny dokáže pěkně potrápit - negativně totiž ovlivňuje růst plodů. Poznáte ji podle šedého povlaku na povrchu listů. Prevencí proti této chorobě je kvalitní a dostatečná zálivka. Půda by měla být neustále vlhká. Pokud už se ale plíseň okurková na cuketách vyskytla, odstraňte napadené listy, aby nedocházelo k jejímu dalšímu rozšiřování. Zahubíte ji ale i fungicidy a různými přípravky na přírodní bázi.

Zdroj: Youtube

Slimáci

Velmi nepříjemný je pro cukety také slimák španělský. Ten dokáže dokonale poničit mladé rostliny. Pokud ale napadne ty větší, pak nějakou výraznou škodu nemusíte očekávat. Většinou pouze lehce okouše listy, což cuketě nijak výrazně neuškodí. Do plodů se pustí jen málokdy pro jejich tuhou a těžko překonatelnou slupku.

Virová mozaika

Velmi nepříjemným onemocněním je také virová mozaika. Ta se projevuje především žlutými skvrnami, které se objevují na listech i na plodech. Proti tomuto viru nic nezmůžete, protože účinná látka neexistuje. Virus ale roznáší mšice, proto je dobré si na zahradě hýčkat slunéčka, zlatoočky, škvory a pestřenky, kteří se mšicemi živí. Napadené rostliny budete muset ze zahrady kompletně odstranit, aby nedocházelo k dalšímu šíření onemocnění a napadení ostatních rostlin.

Zdroj: ireceptar.cz, hobby.instory.cz