Mezi chovateli se stále více vyskytují milovníci hmyzu. Důvodem může být finanční nenáročnost, než je u ostatních zvířecích mazlíčků, chov je snadný, hodí se i pro začátečníky a může být mnohdy vzrušující podívanou. A právě strašilky se řadí mezi nejčastěji chované bezobratlé živočichy. Může za to jejich dokonalé napodobování nejrůznějších částí rostlin – listů, větviček nebo výhonků.

Nejčastěji se u nás chová strašilka australská, která dorůstá délky až 15 cm. Největší druhy strašilek mohou mít až okolo 60 cm. Strašilky jsou i přes svůj hodně exotický vzhled zcela neškodné. Nejsou jedovaté a živí se výhradně rostlinnou potravou. Mají navíc výbornou regeneraci, ulomená končetina jim může znovu narůst.

Rozmnožování strašilek

Rozmnožování strašilek

Tito živočichové se rozmnožují velice snadno, a proto jsou mezi chovateli oblíbení. K chovu některých druhů totiž stačí pouze samičky, které kladou neoplozená vajíčka, jež se samy vyvíjejí.

Zdroj: Youtube

Jak na chov strašilek

Pokud chcete chovat strašilky, nejlepší bude, pokud jim pořídíte takzvané insektárium. Můžete jej buď zakoupit, nebo i vyrobit sami doma. K tomu lze využít například velké zavařovací sklenice, různé plastové boxy nebo třeba akvárium. Jelikož se strašilky umí dobře maskovat, není vhodné je mít volně po bytě, jelikož byste je mohli snadno přehlédnout a nechtíc jim ublížit.

Strašilkám vyhovuje běžná pokojová teplota, a tak není potřeba pořizovat žádné osvětlení a vyhřívání. Doporučuje se insektárium často rosit, protože strašilky mají rády vlhko a často pijí rosu. Větší misky s vodou naopak vhodné nejsou z důvodu možného utopení.

Čím krmit strašilky

Strašilky si nejraději pochutnají na eukalyptu, ten však u nás příliš běžný není. Lze je však krmit i listy malin, ostružin, ale i dubovým listím. U nás se nejčastěji chovají strašilky australské a ty si rády pochutnají i na jahodových listech či listech růží.

Potíž nastává v zimě, kdy není jednoduché sehnat čerstvé listy. Pro strašilky totiž ve zverimexu krmení nenajdete, vše si tedy musíte zařídit sami, hledat listy i v zimním období a ideálně si je zamrazit nebo pěstovat doma.

Zdroj: hobbio.cz, chovzvirat.cz