Chřestovníčci jsou malí broučci, kteří dorůstají délky kolem 6 až 7 mm. Tento hmyz si prochází vývojovými stadii vajíčko – larva – kukla – dospělec. V Česku se můžete setkat s několika druhy chřestovníčků, kteří mohou škodit na vaší zahradě. Bojovat s nimi můžete různými způsoby – biologickou ochranou, chemickými postřiky, ale můžete je odstraňovat i mechanicky. Důležitá je samozřejmě i prevence.

Jak mohou chřestovníčci škodit?

Chřestovníček obecný škodí chřestu, kde se živí výhonky rostliny, ale i listy. Chřestovníček liliový je škůdcem liliovitých rostlin. Dále se můžete setkat třeba i s chřestovníčkem cibulovým – ten je známý tím, že škodí cibuli, česneku, pažitce a konvalinkám.

Podívejte se, jak se starat o lilie:

Zdroj: Youtube

Co chřestovníček způsobí?

Pokud se chřestovníček na vaší zahradě objeví, můžete si na rostlinách všímat vykousaných podélných otvorů na listech i korunních plátcích pupenů. Larvy druhé generace jsou pak ještě agresivnější. Poškodí nejen listy a květy, ale také stonky a pupeny liliovitých a dalších druhů rostlin. I když je poškození na začátku nenápadné, při vysoké koncentraci může dojít k úplnému zničení rostliny. S prvními útoky se můžete setkat v dubnu.

Jak s tímto škůdcem bojovat?

Jedním ze způsobů, jak můžete s chřestovníčky bojovat, je jejich ruční sběr. Broučky můžete shazovat do vody jako mandelinky. Sběr dělejte jen v případě, kdy na zahradě nebude chřestovníčků plno. V případě masivnějšího výskytu použijte přípravek s chemií.

Při výběru chemických přípravků musíte zohlednit, co přesně má daný přípravek udělat. Pokud chcete ochránit plodiny a být šetrní, můžete použít přípravek Neudosan. Obsahuje draselné soli přírodních mastných kyselin, ty se rozkládají rychle. Zvážit můžete i použití dalších přípravků, jako jsou Karate s technologií Calypso či Decis.

Zdroj: ipm.ucanr.edu, epicgardening.com, extension.umn.edu