Chryzantémy svou jasnou barevností vrací zahradě chuť léta, zadumaný šedě zelený netřesk zase svým klidem vyhovuje náladě podzimu.

Obřích polokoulí drobně kvetoucích chryzantém v květináčích – hitu posledních let – je všude kolem nás opět plno. A to i za celkem snesitelné ceny. Jenom pokud narazíme na nějakou akční cenu, nevybíráme podle košatosti a plnosti keříku, ale nejprve sáhneme do kořenáče, zda náhodou není důvodem extrémně nízké ceny přesušená zemina nebo vyschlý kořenový bal. Vybereme nejlépe dva keříky, budou symetricky zdobit vstup do domu nebo zahradní branku. Kořenáče s chryzantémami dekorují zahradní cestičky nebo schodiště, jako solitér zaujmou před zahradní chatkou, nebo mohou být strategicky umístěné v trávníku, kde jsou dobře vidět ze všech stran. Jediná nevýhoda, pokud se prodávají s kvítky ještě uzavřenými, je, že neodhadneme jejich barvu. Chryzantémy nezapomeneme dobře zalévat a přihnojit.

Kam s netřesky?Hvězdice netřesku zdobí zahradu během celého roku, jejich nenápadná krása chce ale trochu vypíchnout, aby vyzněla na náležitém pozadí. Kolem chodníku je to trochu nuda, ve skalce jsou bez invence... ale nasadit je do kamenného koryta nebo do prohlubně velkého kamene, to je zajímavější. Kámen nebo koryto se za čas úplně pokryje zelenými hvězdicemi netřesku.

Máte čtvercové mísy ze dřeva s nízkými okraji? Třeba jako obal od něčeho, už ani nevíte od čeho. Nevyhazujte je, ale naplňte zeminou s pískem a napíchejte do nich hvězdice netřesků. Miska, i pokud je z měkkého dřeva, pár let vydrží a zatím ji můžete zapustit do trávníku nebo do písčité či štěrkové plochy v zahradě. Případně mohou netřeskové čtverce přerušit dláždění z dřevěných kostek nebo špalíčků, které napustíte speciální lazurou a zasadíte do trávníku. Mezi netřesky můžete zasadit další drobné skalničky.

-ag-Foto: Archiv In