Autor: archiv Přemýšlíte o přepažení místnosti, ale nechcete to udělat tak docela úplně a definitivně? Pokud jste proto zavrhli náročnou stavbu příčky, zkuste jednoduše paraván. Potřebujete se u počítače schovat před sluníčkem? Toužíte po malém koutku a kousku soukromí ve velkém obytném prostoru? Nejrychlejším, nejlevnějším a tím nejjednodušším řešením je paraván - variabilní mobilní stěna, jejíž předností je lehkost a různorodost rozměrů a materiálů.

Moderní paraván kvalitního designu může být naprosto neprůhledný, nebo se můžeme rozhodovat mezi různými poloprůhlednými variantami. Jeho jednotlivé části bývají Autor: archiv vyrobené z různě perforovaných desek či složené z lamel, které mohou být od sebe různě daleko nebo je lze i naklápět – tím se zase změní množství světla, které paraván propouští. Ani tvar paravánu není vždy striktně stejný; skládat se může z přísně obdélníkových, ale také nahoře různě zaoblených částí. A co víc – části paravánu dokonce nemusejí mít rovnou plochu, vyrábějí se i moderní z ohýbaného dřeva (z prohnutých polokruhových částí) a s kolečky. Sklopíme-li je v pantech k sobě, vytvoříme uzavřenou elipsu, roztažením pak široké S. Některé paravány z vodorovných lamel mívají z jedné strany také malé poličky a lamelové kapsy; stačí tedy paraván postavit kolem počítače, a získáme v něm navíc i úložný a odkládací prostor.

Klasické pletené paravány z ratanu, proutí či bambusu mají horní hranu rovnou nebo různě obloukovitou – použijeme je v ložnicích, zimních zahradách nebo třeba k přepažení velké předsíně nebo haly.

Na trhu jsou také paravány orientálního vzhledu – černá laťková kostra je potažena bílým pergamenem nebo jeho levnější a pevnější napodobeninou – netkanou textilií. Takový paraván je neprůhledný, Autor: archiv ale průsvitný, propouští jemně rozptýlené světlo.

Ve starožitnostech občas natrefíme na krásný historický kousek vykládaný perletí nebo vyšívaný hedvábím. Výběr už záleží na stylu interiéru a našem vkusu – základní praktičnost a široká využitelnost paravánu však zůstává.

-ag-Foto: Archiv In, Sunix, Ligne Rose, Vitra