Obří obrazovka

Televize zabírá v tomto interiéru nepřiměřeně velký prostor, a nárokuje si tak příliš mnoho pozornosti. Nejenže je její obrazovka nečekaně rozměrná, ale společně s černou konstrukcí je ve vztahu k bílé nábytkové sestavě extrémně kontrastní. Cesty k řešení jsou v zásadě dvě. První předpokládá vytvoření výklenku v rámci nábytkové stěny, který vytvoří rám pro bílou designovou obrazovku nového televizoru. Prostor pod ním by pak vyplnily nízké skříňky na CD a DVD. Druhá, elegantnější verze by se nejspíš dokázala vypořádat i se stávající atypicky rozměrnou televizí, a to instalací dřevěné roletky nebo dvířek, za kterými by se obří černá obrazovka elegantně skryla.

Poloprázdná sestava

Nábytková sestava navržená evidentně na míru atypického stavebního výklenku zdaleka nevyužívá své možnosti. Především je plná nepříjemného nepřiměřeného kontrastu mezi černou a bílou, který je nevyhnutelně nutné řešit. Dodatečně osazená bílá dvířka sestavu opticky sjednotí a uklidní její výraz. Jako přiměřený kontrast k plným dvířkům by měly fungovat otevřené pasáže. Ty však nyní působí velmi rozpačitě, především proto, že nejsou vhodně členěné a přiměřeně zaplněné. Horní otevřená část by měla být rozdělena vloženou policí na nejméně dvě samostatné sekce, které by měly odvážněji zaplnit pestré hřbety knih a stohy časopisů.

Barevný strop

Strop je v tomto interiéru překvapivě zatónovaný do chladně béžového odstínu. Dodatečně montovaný sádrokartonový podhled se zabudovanými halogenovými svítidly však nebyl zvolený šťastně. Nevelká místnost se tím nepřiměřeně snížila a působí zbytečně úzkoprse. Namísto snížení původního stropu o minimálně 10 cm mělo interiér nasvětlit mělké výkonné svítidlo přisazené ke stávajícímu stropu. Na nepříznivém efektu se významnou měrou podílí i barevný odstín. Čistě bílá výmalba by stropu prospěla a alespoň trochu ho opticky zvedla. Tónovaná výmalba by se pak mohla objevit na vybraných stěnách.

Výrazná konzole

Záměrem bytového architekta nebo interiérového designéra by mělo být nenápadně potlačovat nedostatky prostoru a zvýrazňovat jeho přednosti. To se zcela nepovedlo u řešení závěsného systému okenní dekorace. Výrazná a tmavá garnýž na nevzhledných zbytečně robustních konzolách k sobě poutá pozornost a ještě více opticky prostor snižuje. Pro handicapovaný interiér mělo být zvolené řešení, které naopak prostor opticky zvýší. Ideálním řešením je pro tento případ nenápadná bílá kolejnice navrtaná do bílého stropu se závěsy a záclonami, které ji svým řasením zcela zakryjí. Doplněním lehounkých prodyšných záclon bez vzoru by interiér získal na útulnosti, a řada vertikálních záhybů na látce by nepříznivým poměrům jen prospěla.

Chybějící lampy

Interiér s pečlivě zabudovaným osvětlením do sádrokartonového podhledu nebo konstrukce nábytkové sestavy je zcela ochuzen o dekorativní osvětlení. Stolní nebo stojací lampa by tu splnila hned několik funkcí. Kromě praktického využití při čtení nebo navození intimní atmosféry může být současně výrazným výtvarným prvkem interiéru, kde poutá pozornost kontrastní barvou nebo zajímavým tvarem. Lampám v interiéru postaveném na přírodních neutrálních tónech sluší čokoládově hnědá nebo elegantně fialová textilní stínidla. Zde by se krásně vyjímala lampa s nohou z přírodního téměř neopracovaného rostlého dřeva…

Doplňky

Doplňkům chybí jednotná koncepce a styl, proto působí nedůvěryhodně. Váza ze žlutého skla neladí s tmavou řádkou malých knih a nikde v interiéru nenalézá odpovídajícího partnera. Váza s gerberami na konferenčním stolku je zbytečně strohá, malá a nevýrazná. O mnoho lépe by se tu vyjímal stylový džbánek z bílého porcelánu. Košíku by to více slušelo ve dvojici – proutěné boxy by mohly zaplnit úložný prostor stolku, kde by pomáhaly udržet pořádek v tiskovinách. Nové potahy na polštáře by do interiéru přinesly svěží barvy a výrazné vzory, které tu zoufale chybí. I nepovedený pokus vnést sem vzor s plédem na taburetu jasně ukazuje, jak výrazný impuls vzor interiéru dokáže dát.

www.haroldova.cz