Možná se rozhodnete pro zbudování zimní zahrady. Je vítaným únikem před zimou, protože navozuje dojem léta, tropů a exotiky. Jenže, co zasadit, aby se naše očekávání dočkalo kýženého výsledku?
Nejčastější pokojovou rostlinou, kterou se tu a tam pokoušíme pěstovat v zimní zahradě, jsou citrusy. Čerstvá semena stačí zasadit pod povrch rašeliny nebo substrátu pro pokojové rostliny a udržovat stále vlhké při pokojové teplotě. Citrusů totiž existuje přibližně 160 druhů, kromě grapefruitu všechny pocházejí z Asie. Nejlepší je nechat naroubovat na doma vypěstovanou rostlinu nějakou ušlechtilou odrůdu. V zimních zahradách se nejlépe daří citronům, protože mají nejmenší nároky na světlo, z mandarinek lze doporučit jen okrasné kultivary, nikoli jedlé.
Fíkové opojení
Semena fíků jsou drobná a ztrácejí rychle klíčivost, takže je vysejte hned na povrch rašelinného substrátu a udržujte vysokou vlhkost vzduchu. Fíkus (Ficus carica) se v teplejších oblastech naší republiky dá pěstovat i venku na zahradě, potřebuje však slunné a chráněné stanoviště, nejlépe u jižně orientované zdi domu. Má-li lehkou a vzdušnou půdu, začne kvést a plodit již za několik let. Palma datlová (Phoenix dactylifera) je snad nejčastější palmou, hodně lidí si oválná semena přiveze z dovolené ve Středomoří. Vysévají se do lehkého písčitého substrátu pod povrch, klíčí při vyšších teplotách. Malé palmičky je nutné brzy rozsadit do vysokých květináčků, palmy totiž koření dost hluboko.
Brazilská liána
Mezi oblíbené bytové užitkové rostliny patří mučenky. V obchodech se nejčastěji seženou plody mučenky jedlé (Passiflora edulis). Je to brazilská liána, která v přírodě dorůstá délky 50 - 80 metrů, doma se však nemusíte velikosti obávat. Růst omezíte velikostí květináče a stonky je možné namotávat na různě tvarované podpěry. Semena bývají velmi dobře klíčivá, vzcházejí však nepravidelně, některá vyklíčí do týdne, další třeba až za rok. Vysévají se do směsi rašeliny a písku pod povrch půdy. Semenáčky rostou rychle, potřebují dostatek světla, ale ne pražící slunce jako kaktusy. Je nutné jim hned poskytnout oporu, které se přichytí. Květy mají hezký tvar a jsou bílé s modrou zvlněnou třásnitou pakorunkou. Ještě větší a atraktivnější květy má mučenka modrá (Passiflora coerulea). Pokud si chcete vypěstovat vlastní plody, musíte rostlině pomoci a květy opylovat štětečkem mezi jednotlivými květy.
Karambola
Ovocem, které láká svým neobvyklým tvarem, je malajská karambola (Averrhoa carambola). Malá tmavá semena klíčí špatně, protože ovoce bývá trhané nedozrálé, občas se ale zadaří. Vysévají se pod povrch rašeliny. Stejně jako mangovník je karambola velmi teplo a světlomilná. V tropech dorůstá 5 - 10 metrů výšky, v omezeném prostoru květináče však roste pomalu. Plodů se v domácích podmínkách patrně nedočkáte, ale dřevina má půvabné olistění a v interiéru bytu působí lehce a vzdušně.
Jablko z ráje
Granátovník (Punica granatum) se pěstuje v mnoha domácnostech v zakrslé varietě nana. Prodává se jako pokojová bonsaj, má nízký kompaktní vzrůst a mnohem menší plody, kvete a plodí však již třetím rokem. Pokud si budete chtít mermomocí zkusit výsev granátovníku pěstovaného pro ovoce, květů a plodů se dočkáte za 6 - 8 let (v bytových podmínkách vykvétá obtížněji). Granátovník je opadavý subtropický keř nebo stromek, pocházející z Přední Asie, Zakavkazska, Íránu a Afghánistánu. Potřebuje chladnější zimování a nevadí mu poklesy teploty až pod bod mrazu.
-das-