Původní a nejjednodušší způsob zastínění střešních oken spočíval v upevnění dvou tyčí na horní a dolní stranu okna, ke kterým se přichytila dekorační látka. Šlo vlastně o klasickou záclonu či závěs, jen s tím rozdílem, že látka byla uchycena i pod oknem, a kopírovala tak šikminu. Nikdo neříká, že si takové závěsy nemůžete vyrobit i dnes, zvlášť když jste nedávno dokončili stavbu domu a bojujete s každou korunou. Šikovné ruce a vkusný výběr látky dokážou divy.

Rolety do střešních oken / Žaluzie Koblížek Autor: Oficiální zdroj Rolety do střešních oken / Žaluzie KoblížekAutor: Oficiální zdroj

K levnějším řešením patří také látkové rolety, které využívají postranních vodicích lišt a dají se ovládat tahem za spodní profil, případně i tyčí nebo motorkem - to je pohodlné hlavně v případě, že jsou okna umístěna vysoko a špatně se k nim dostáváte. Rozlišují se rolety zastiňovací a zatemňující; před výběrem tkaniny si tedy musíte rozmyslet, zda chcete podkroví jen chránit před přímým sluncem, nebo upřednostníte zatemnění pro odpolední odpočinek.

Klasikou jsou žaluzie, jejichž výhodou je možnost regulace množství a směru dopadajícího světla. Výrobci střešních oken vám je mohou dodat už přímo s okny, ušetří se tím problémy s měřením a náklady na dodatečnou instalaci.

Plissé žaluzie do střešních atypických oken / www.zaluzie-  zober.cz Autor: Oficiální zdroj Plissé žaluzie do střešních atypických oken / www.zaluzie- zober.czAutor: Oficiální zdroj

Potom je tady velice módní plisé, což je, zjednodušeně řečeno, skládaná látka zabudovaná do hliníkového profilu, která se může přizpůsobit jakémukoli tvaru okna. Novější modely lze stahovat a vytahovat z dolní i horní strany, přičemž se na stejném okně dají použít dvě látky najednou, jedna zastiňující a druhá zatemňující. Plisé tedy nabízí flexibilní způsob zastínění a na rozdíl od žaluzií skýtá větší výběr barev a dekorů.

Nejúčinnějším zastíněním je ovšem zastínění zvenčí, protože je tím chráněno i samotné sklo, nejen interiér. Tady se už ale pohybujeme ve vyšších cenových relacích, protože zastiňující materiál i profil musí odolat nepřízni počasí. Na dolní cenové hranici vnějšího zastínění stojí venkovní markýzy a venkovní rolety, dneska už běžně poháněné elektřinou nebo solárními panely.