Českomoravská hypoteční banka snížila ode dneška úročení u většiny typů hypoték. Sazba u nejrozšířenější hypotéky pro občany s pětiletou fixací úroku klesla o 0,35 procentního bodu, a nově tak začíná na 4,55 procenta.

Tuzemské peněžní ústavy před Vánoci zostřují boj o klienty a předhánějí se ve zlevňování hypoték. Po nedávných změnách u úvěrů s kratší dobou fixace úroku nyní zlevňují i tříleté, pětileté, desetileté a patnáctileté hypotéky. Podle generálního ředitele ČMHB Jana Sadila to dovoluje celkový vývoj na finančních trzích.

Některé ústavy také dočasně či trvale zrušily některé související poplatky. ČMHB například do konce roku poskytuje 50procentní slevu na poplatek za zpracování úvěru.

Česká spořitelna, jednička na tuzemském hypotečním trhu, nedávno snížila pětiletou garantovanou sazbu o 0,30 procentního bodu na 4,99 procenta. Vánoční nabídka ČS je ale omezená do konce roku. Komerční banka snížila pětiletou sazbu hypotéky Klasik o 0,23 procentního bodu, a úročení tak začíná na 4,46 procenta.

Peněžní ústavy využívají dobu před dalším zvyšováním úrokových sazeb Českou národní bankou, která drží úroky od konce srpna na úrovni 2,50 procenta. Ekonomové se shodují, že měnová politika přitvrdí až po personálních změnách v bankovní radě, tedy nejdříve v únoru příštího roku. Od repo sazby centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů.

ČMHB patří do skupiny ČSOB a společně na trhu nově poskytnutých hypoték zaujímají druhé místo za Českou spořitelnou. -čtk-