Pokud využíváte místnost, ve které spíte, i k jiným účelům, než má sloužit, pak si nepochybně škodíte. V pokoji, ve kterém odpočíváte, spíte a také prožíváte milostné chvíle, totiž dělat nic dalšího nemáte. V opačném případě si, možná i nevědomky, zanášíte mysl, která tak nemůže relaxovat. A to je pro hektický život, který většina z nás vede, skutečně škodlivé.

Autor: archiv Jak tedy ložnici zařídit tak, abychom si v ní skutečně odpočinuli? Jaké zařízení zde nechat a co tam ani náhodou nepatří?

Pracujte v práci

Jedním ze základních prvků, které do ložnice rozhodně nepatří, je vše, co je spojeno s prací. Zejména v malometrážních bytech jsme si zvykli začleňovat pracovní stůl do pokoje, ve kterém spíme. Jenže při celodenním pohledu na pracoviště si opravdu neodpočineme. Proto pro něj, počítač, ale i knihovnu se šanony s dokumentací najdeme místo kdekoliv jinde, jen ne v ložnici. Nejde-li pracoviště jinak vyřešit, pak ho alespoň schováme, aby nebylo na očích. Vhodná je posuvná stěna, paraván anebo ho rovnou zavřeme do skříně.

Autor: archiv Výdobytek doby

Přivykli jste sledovat oblíbené pořady a filmy z pohodlí postele? Bohužel, ani to neprospívá klidné mysli. Před spaním si raději pusťte hudbu, která pozitivně naladí vaše vnímání. Ovšem aby tomu skutečně tak bylo, je vhodné vybírat relaxační a uklidňujíc tóny, heavy metal či tvrdý rock a jiné jen stěží navodí pohodovou atmosféru.

Co způsobí světlo

K poklidné atmosféře velkou měrou přispěje i vhodné osvětlení. Ideální je nepřímé světlo. Tedy to, které se do místnosti odráží od stropu nebo stěn. Zvolit můžeme některá přisazená stropní svítidla, nástěnné modely nebo speciální lišty (z LED diod, Autor: archiv halogenových světel aj.), které se zabudují do stropního podhledu. Rozhodně nic nezkazíme, využijeme-li vypínačů se stmívačem, s jejichž pomocí lze ovládat intenzitu světla. Vhod může přijít i možnost snadno měnit barvy světla, vždyť těchto účinků se hojně využívá také v oblasti relaxace v koupelně.

Dobře se tedy nebudeme cítit s takovým osvětlením, které nám při pohledu z lůžka bude ostře svítit do očí. Patří sem lampy s bodovým osvětlením.

Doplňky a stavební artefakty

Proto abychom se v ložnici cítili dobře, je nutné podřídit určitým pravidlům i její zařízení. Z postele bychom měli vždy vidět na dveře, v opačném případě se nám nebude dobře usínat, podobně jako bychom postel umístili Autor: archiv přímo v těsné blízkosti okna. Z hlediska feng-šuej také hrají určitou roli proudící energie čchi.

Spáči se nebude dobře usínat ani v momentě, bude-li nad jeho lůžkem viset velký těžký obraz, police aj., zároveň nerovný strop (trámoví) nepřidá na hodnotném spánku.

Do ložnice nepatří ani ostré zneklidňující barvy, např. sytě červená, ale ani černá, snažme se ji zařídit v uklidňujících a příjemných tónech, zároveň volme jemné dekory.

V pokoji klidu a relaxace se zabydlelo i zrcadlo, a to i přesto, že jeho funkce zde není obzvlášť vítaná. Chceme-li ho zde přeci jen mít, pak dobře zvážíme jeho umístění. Např. z postele by na něj nemělo být vidět, aby spáč neměl pocit, že je v místnosti více lidí.

Co do ložnice patří?1. Postel s kvalitní matrací a roštem2. Uklidňující barvy, vzory3. Umění

 

-zal-Foto: Nuvea Linea, Flou, Bonaldo