Borka je termín, který může mít různé významy v závislosti na kontextu, ve kterém se používá. Následující článek se zaměří na významy slova "borka" v různých oblastech.

Naučte se borku poznat díky tomuto videu:

Zdroj: Youtube

V oblasti botaniky se borka obvykle vztahuje k druhu povrchu stromu

Jedná se o tvrdou a drsnou vnější vrstvu, která chrání vnitřní dřevo stromu. Borka se skládá z mnoha vrstev, které mohou být různé tloušťky a mohou mít různou barvu a texturu v závislosti na druhu stromu.

Kromě zmíněné tvrdé a drsné vnější vrstvy, která chrání vnitřní dřevo stromu, je důležité uvést, že borka je také odumřelá, povrchová vrstva druhotně ztloustlého stonku nebo kořene. Je tvořena odumřelými buňkami a bývá často nesprávně označována jako kůra.

Borka má důležitou ochrannou funkci, která chrání vnitřní část stromu nebo kořene před vnějšími vlivy, jako jsou například škůdci, choroby, nebo změny klimatu. V závislosti na druhu stromu se může borka lišit v tloušťce, barvě, textuře, nebo dokonce využití. Například u některých druhů borovic se používá borka k výrobě pryskyřice, která se následně využívá v různých průmyslových odvětvích.

Další významy slova borka

Námořníci dřív používali slovo "borka" pro označení plátěného nebo gumového potahu na lodi. Ten chrání loď před poškozením a navíc na borku jde snadno připevnit karabina.

V poslední době se v anglicky mluvících zemích začal vyskytovat nový význam slova "borka". Jedná se o politický termín, který odkazuje na situaci, kdy se někdo snaží sabotovat kandidáta na vysoký politický post tím, že šíří dezinformace o jeho zkušenostech. Termín získal popularitu zejména v souvislosti s kandidátem na Nejvyšší soud Spojených států amerických, Robertem Borkem, kterého v roce 1987 Senát zamítl potvrdit do funkce.

Zdroj: cs.wikipedia.org, botanika.upol.cz, obcinst.cz