Pěstujte mrkev, ale i růžičkovou kapustu

V červenci se můžete pustit do výsevu mrkve, dále pak odrůd s kratším a kulatým kořenem. Patří sem černá ředkev či červená řepa. Může se však jednat i o kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, keříčkové fazolky, mangold i špenát. Pustit se můžete i do výsevu zimní zeleniny, což je růžičková kapusta, kadeřávek a pór.

Vysévat můžete také zelí pro podzimní a zimní sklizeň, a pro sklizeň v dalším roce černý kořen a ozimou cibuli. Průběžně můžete vysévat ředkvičky. Je nutné je pravidelně zalévat, aby nezačaly předčasně dřevnatět či praskat – to se děje při střídání sucha a zálivky.

A co salát?

Během července můžete vysévat také saláty – ale pouze letní odrůdy, které jsou odolné vůči horku, hořknutí a vybíhání do květu. Odrůdy určené k řezu listů můžete sklízet brzy, po seříznutí obrůstají. Na hlávky hlávkových odrůd vysetých v červenci si počkáte do konce září. Vůči horku je odolný také ledový salát či čekanka. Půdu kolem sazeniček mulčujte slámou, suchou trávou nebo listím. Mulč zmírní vypařování vody, růst plevele, ale rovněž chrání půdu.

U listové zeleniny nezapomínejte na dostatek vláhy, díky tomu bude křehká a nezhořkne. Ideální je pěstování v polostínu, ten prospěje i ostatním druhům zeleniny. Pokud budete salát pěstovat v úplném stínu, hlávky se budou tvořit špatně.

Zdroj: ireceptar.cz, zahrada.cz