Autor: archiv Jako dlažební a obkladový materiál do mokrých provozů zůstává oblíbenou stálicí keramika. V nabídce je dnes nepřeberné množství dezénů, barev a vzorů, doplňované každý rok novinkami respektujícími aktuální trendy. Ty se v posledních letech obracejí do minulosti a inspirují historickým odkazem. Oblíbený je návrat k detailu. Jednoduchý obklad z jednobarevných obkladaček zajímavě oživí kombinace různých formátů, struktury, případně svislého a kosého spárování.

Přírodní klasika

Luxus a originalitu vnese do naší koupelny kamenná dlažba s obkladem. Je dobré držet se stejného materiálu na podlaze i na stěnách, jinými slovy nekombinovat přírodní kámen s keramickou dlažbou. Naopak kombinace několika různě zbarvených druhů jednoho kamene, například žuly, vypadá velmi elegantně a vnese do interiéru příjemný a nenápadný kontrast.

Autor: archiv Výhodou umělého kamene je kromě široké a v přírodě nevídané barevné škály především možnost libovolného tvarování finálního výrobku. Tak můžeme v koupelně mít z jednoho kusu beze spár například umývadlo s odkladní plochou včetně obkladu navazující zdi, poliček na kosmetiku a mýdlenky. Materiál nabízí kromě zajímavých barev a třpytivého efektu na svém povrchu také vysokou odolnost a životnost a svým zpravidla oblým hranám vděčí za snadnou údržbu.

Barevná sklíčka

Vedle klasické keramické dlažby a obkladu se na trhu objevuje v roli konkurenta sklo. A není to sklo ledajaké - jedná se o sklo nejlepší kvality typu float s vysokou Autor: archiv mechanickou a chemickou odolností, nulovou nasákavostí a odolností proti teplotním šokům. V nabídce výrobců najdeme skleněnou dlažbu i obkladačky v mnoha barevných tónech, které mají společný jas, hloubku a průzračnost vlastní právě tomuto materiálu částečně propouštějícímu světlo. Rozměry obkladových prvků jsou různé od klasických podlahových a obkladových formátů 300/300 + 200/200 mm přes menší prvky 150/150 a 100/100 mm až po drobnou skleněnou mozaiku nabízející i překrásné duhové, barevně mramorové a kovové efekty. Zajímavou a velice praktickou možností je použití velkoformátových desek, obzvláště na exponovaných místech, jako je například zeď za umyvadlem, stěny sprchového koutu apod. Absence spár zajišťuje tomuto řešení exkluzivní vzhled a minimální údržbu. (Předpokladem dlouholetého spokojeného užívání je samozřejmě vytvrzení skla.)

Autor: archiv Sklo se díky své průhlednosti a křehké kráse prosazuje také jako materiál moderních umývadel, často osazených v dřevěné, kamenné nebo nerezové desce. Ostatně také obliba nerezového plechu používaného dosud pouze ve zdravotnictví stoupá a kromě moderních kuchyní se stále častěji objevuje také na domácích sanitárních předmětech koupelny v high-tech stylu.

Ostatní materiály

Pokud máme rádi přírodní materiály, můžeme tuto sympatii projevit beze strachu i v interiéru koupelny. Při použití dřeva bychom však neměli zapomínat na jeho přirozené vlastnosti, kterými jsou především objemové změny při vysychání. Použití dřeva na konkrétní prvky ve vlhkém provozu je Autor: archiv proto vhodné pečlivě zvážit a vyhnout se mu na exponovaných částech místnosti, jakými jsou podlaha a stěny v blízkosti vany, umývadla a sprchového koutu. Osvědčeným a bezpečným způsobem proteplení interiéru dřevem je jeho využití na doplňcích a koupelnovém nábytku. Ideálním materiálem do koupelny je dřevo teakové, které se pro svou relativně vysokou odolnost proti vlhkosti používá pro výrobu zahradního nábytku.

V nekonvenčně pojatých koupelnách se ke slovu po letech opět dostává moderní PVC. Výhodou oproti keramice je nejen pocit tepla při dotyku bosou nohou, ale především snadná údržba vyplývající z bezespárovosti materiálu.

-Ing. arch. Veronika Haroldová, Dům a zahrada 12/2002- Foto: www.profimedia.cz, JOOP, Sapho, Sanitec