Jako dlažební a obkladový materiál do mokrých provozů zůstává oblíbenou stálicí keramika. V nabídce je dnes nepřeberné množství dezénů, barev a vzorů, doplňované každý rok novinkami respektujícími aktuální trendy. Ty se v posledních letech obracejí do minulosti a inspirují historickým odkazem. Oblíbený je návrat k detailu. Jednoduchý obklad z jednobarevných obkladaček zajímavě oživí kombinace různých formátů, struktury, případně svislého a kosého spárování.

Přírodní klasika

Luxus a originalitu vnese do naší koupelny kamenná dlažba s obkladem. Je dobré držet se stejného materiálu na podlaze i na stěnách, jinými slovy nekombinovat přírodní kámen s keramickou dlažbou. Naopak kombinace několika různě zbarvených druhů jednoho kamene, například žuly, vypadá velmi elegantně a vnese do interiéru příjemný a nenápadný kontrast.

Výhodou umělého kamene je kromě široké a v přírodě nevídané barevné škály především možnost libovolného tvarování finálního výrobku. Tak můžeme v koupelně mít z jednoho kusu beze spár například umývadlo s odkladní plochou včetně obkladu navazující zdi, poliček na kosmetiku a mýdlenky. Materiál nabízí kromě zajímavých barev a třpytivého efektu na svém povrchu také vysokou odolnost a životnost a svým zpravidla oblým hranám vděčí za snadnou údržbu.

Barevná sklíčka

Vedle klasické keramické dlažby a obkladu se na trhu objevuje v roli konkurenta sklo. A není to sklo ledajaké - jedná se o sklo nejlepší kvality typu float s vysokou mechanickou a chemickou odolností, nulovou nasákavostí a odolností proti teplotním šokům. V nabídce výrobců najdeme skleněnou dlažbu i obkladačky v mnoha barevných tónech, které mají společný jas, hloubku a průzračnost vlastní právě tomuto materiálu částečně propouštějícímu světlo. Rozměry obkladových prvků jsou různé od klasických podlahových a obkladových formátů 300/300 + 200/200 mm přes menší prvky 150/150 a 100/100 mm až po drobnou skleněnou mozaiku nabízející i překrásné duhové, barevně mramorové a kovové efekty. Zajímavou a velice praktickou možností je použití velkoformátových desek, obzvláště na exponovaných místech, jako je například zeď za umyvadlem, stěny sprchového koutu apod. Absence spár zajišťuje tomuto řešení exkluzivní vzhled a minimální údržbu. (Předpokladem dlouholetého spokojeného užívání je samozřejmě vytvrzení skla.)

Sklo se díky své průhlednosti a křehké kráse prosazuje také jako materiál moderních umývadel, často osazených v dřevěné, kamenné nebo nerezové desce. Ostatně také obliba nerezového plechu používaného dosud pouze ve zdravotnictví stoupá a kromě moderních kuchyní se stále častěji objevuje také na domácích sanitárních předmětech koupelny v high-tech stylu.

Ostatní materiály

Pokud máme rádi přírodní materiály, můžeme tuto sympatii projevit beze strachu i v interiéru koupelny. Při použití dřeva bychom však neměli zapomínat na jeho přirozené vlastnosti, kterými jsou především objemové změny při vysychání. Použití dřeva na konkrétní prvky ve vlhkém provozu je proto vhodné pečlivě zvážit a vyhnout se mu na exponovaných částech místnosti, jakými jsou podlaha a stěny v blízkosti vany, umývadla a sprchového koutu. Osvědčeným a bezpečným způsobem proteplení interiéru dřevem je jeho využití na doplňcích a koupelnovém nábytku. Ideálním materiálem do koupelny je dřevo teakové, které se pro svou relativně vysokou odolnost proti vlhkosti používá pro výrobu zahradního nábytku.

V nekonvenčně pojatých koupelnách se ke slovu po letech opět dostává moderní PVC. Výhodou oproti keramice je nejen pocit tepla při dotyku bosou nohou, ale především snadná údržba vyplývající z bezespárovosti materiálu.

-Ing. arch. Veronika Haroldová, Dům a zahrada 12/2002- Foto: www.profimedia.cz, JOOP, Sapho, Sanitec