Pokud chcete zastávat kteroukoli názorovou pozici, je dobré vědět, jak to vlastně s býčími zápasy je. Je jedno, zda vám připadá, že se jedná o týrání zvířat a jste navíc zapřisáhlí vegetariáni, nebo jste naopak milovníci hovězího a obránci tradic. Býci v aréně jsou jídlo, zvíře, symbol… zkrátka všechno, co si budete myslet.

Bez arény to nejde

Korida Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Především je třeba znát kategorie arén a druh koridy. Od čehož se odvíjí kvalita zápasu a názor diváků. Býčí arény se španělsky nazývají plazas de toros, doslovně náměstí býků. Původně se zápasy s býčky, tzv. novilladas, odehrávaly na náměstích, španělsky plazas. Teprve později dala šlechta těmto zápasům pravidla a vystavěla první arény, kam se přesunula tato původně lidová zábava. Nejstarší je aréna v Seville, největší je ta v Madridu. Tam se letos začalo 24. března, kdežto v Andalusii již na konci ledna.

ČTĚTE TAKÉ:

Co se týče začátků „představení“, dodržují se velmi přesně. Nenechte se zmást tím, že ve Španělsku nehraje dochvilnost žádnou roli. U koridy je to právě naopak. Kdo nestihne začátek, musí čekat na přestávku mezi býky. Celkem probíhá na koridě šest zápasů se šesti býky.

Skoro jako opera

Korida Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Korida má ustálená dějství jako na divadle. Napřed probíhá paseíllo – defilé, kdy se všichni matadoři představí.

Korida se podobně jako hokej dělí na třetiny. Dvě vystoupení jsou s kapotou, což je velká růžovo žlutá a těžká látka, a jedno s muletou, menší lehká červená látka.

V první třetině matador zápasí s býkem pomocí kapoty, v druhé třetině banderilleros zapichují do hřbetu býka krátká kopí a ve třetí třetině, třetině smrti, matador vymění kapotu za muletu a dostane krátký mečík.

Není zápas jako zápas

Korida Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Při výběru koridy je třeba si všimnout, o jaký druh se jedná, zda o býčí zápasy (corrida de toros), kdy do arény vstupují jen divocí býci ze speciálních chovů, tzv. bravos. Také toreadoři, jimž se správně říká matadoři, už musejí být zkušení a mít za sebou dostatečný počet novilladas, což jsou zápasy mezi mladými býčky nebo starými vyřazenými kusy a začínajícími mladými matadory. Taková korida je přibližně o polovinu levnější.

Novilladas se často konají ve vesnicích a menších městech a jejich úroveň je většinou nízká. A konečně tu jsou corridas de rejones, tedy býčí zápasy, kdy se matador snaží zabít býka z koně. Tak původně koridy začínaly, teprve později, v Rondě, se slavný matador Pedro Romero odvážil sestoupit na zem na úroveň býka a bojovat s ním ze země.