Lecjaké práce jsme na jaře nestihli a odložili. Teď na podzim nabývá na důležitosti například ochrana fasády ze severní strany, ale vhodný čas je, abychom zapracovali také na sluncem exponované části domu. Třeba instalováním treláží a výsadbou popínavých rostlin, které budou bránit přehřívání fasády, a budou ji tak chránit.

Pokud se jižní nebo západní fasáda, nebo obě dvě, nadměrně zahřívají po celé léto, je třeba s tím něco dělat. A něco lze přímo teď. Zatímco zastínění oken z vnějšku (aby se sklo nepřehřívalo) necháme třeba i na jaro, postaráme se nyní o fasádu. Necháme udělat před stěnu treláže, na které se uchytí rostliny, a fasádu necháme porůst, podle situace do rozdílných výšek (každé rostlině to jinak dlouho trvá) a různými rostlinami. Mohou to být třeba na roh domu umístěné silné a mohutné liány a keře, jako je vistárie, keře menší jako clematis, přímo po fasádě se může pnout do výšky dekorativní loubinec. Ale kolem domu můžeme mít i malý vinohrad s konzumními odrůdami vinné révy, která se bude pnout po představěné treláži, zastíní a ochladí stěny a navíc na podzim sklidíme výborné hrozny. Tedy tam, kde jsou dobré podmínky – potřebné teplo a svah chráněný před větrem...

Stříška nad vstupními dveřmiZastřešení nad vchodem, které chrání vstupní dveře do domu, je velmi důležité. Zejména pokud máme vchod na exponovaném místě, zvlášť na severní straně domu, bez jeho zastínění vzrostlými stromy, jinými stavbami nebo třeba jenom garáží; na místě otevřeném větrům a působení vody, tedy prudkým lijákům, podzimním plískanicím a zimním chumelenicím.

Možná jsme pořízení takové stříšky odložili, protože se nám žádná v obchodě nelíbila (nebo za tu cenu nelíbila - připadala nám nevkusná a uniformní). U novostavby jsme stříšku třeba v první fázi odmítli a nechali to na později, až najdeme nebo si necháme udělat nějakou krásnou, která bude přesně pasovat ke stylu našeho domu. Teď je tedy nejvyšší čas se po zastřešení vchodu opravdu poohlédnout a ochránit vstupní dveře i fasádu. Hlavně tehdy, pokud jsou dveře dřevěné a ne plastové. Dřevo je na vstupních dveřích vystaveno venkovním vlivům, a proto musí být maximálně chráněno, dobře impregnováno, napuštěno a tak dále – ale stejně, pokud vytrvale prší přímo na dveře, dřevo může částečně nasákat. Správně instalovaná stříška se správným sklonem prodlouží jejich hezký vzhled i životnost.

-ag-