Nejprve si musíme ujasnit, jakou střešní krytinu chceme vybrat coby náhradu té stávající. Pokud se rozhodneme pro jiný typ, nejspíš budeme muset rekonstrukci ohlásit stavebnímu úřadu, protože už nepůjde jen o údržbu, ale zásah do vzhledu i do statiky stavby. Proces bude složitější, jestliže je nová krytina váhově těžší než ta původní, nebo pokud se dům nachází v památkové zóně.

Rekonstrukce střechy Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Druhou otázkou je, zda skutečně chceme jen nahradit rozpadající se střechu, nebo plánujeme zároveň učinit z půdy obytný prostor. Jednoho napadne, když už se podniká taková velká a drahá akce, tak proč to nevzít rovnou zgruntu a nevybudovat útulné podkroví, případně přidat kolem dokola pár cihel a přistavět patro. Je to zajisté skvělý plán, který domu přidá na prostoru i na tržní hodnotě. Počítejte však s tím, že vás to bude stát víc než jen pár cihel. Skladba střechy bude v tomto případě odlišná, bude klást větší nároky na izolaci a větrání, přidat se musejí i okna a bezpečné schodiště. A komunikaci se stavebním úřadem se rozhodně nevyhnete.

Rekonstrukce střechy Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Stav krovu raději nechte posoudit odborníkem. Ten sice může nad dřevěnými trámy vynést rozsudek smrti, ale je také možné, že najde řešení pro jejich záchranu, i když jsou napadené dřevokaznými škůdci. Někdy totiž stačí krov opravit a napustit chemickými prostředky, které škůdce zničí a zabrání jejich dalšímu šíření. V případě, že se chystáte vybudovat podkroví se sádrokartonovými podhledy a izolací, krov bude nejspíš potřeba zpevnit. Potom je lepší nechat si vypracovat dva cenové návrhy a posoudit, zda se zpevnění cenově vyplatí, nebo zda nebude výhodnější pořídit krov zcela nový.

Při výběru samotné střešní krytiny pak nehraje roli jen její hmotnost, ale také sklon střechy a další faktory, jako například nadmořská výška. V oblastech, kde se každoročně počítá s velkou sněhovou nadílkou, budou kladeny větší nároky nejen na kvalitu střešní krytiny, ale také na okapy, sněhové zábrany a další střešní doplňky.