Skoro vždy se ale svatý Petr umoudří a nakonec to dopadne dobře s počasím i s úrodou. Nenechávejme však všechno na něm. Jak bude naše zahrádka vypadat a co nám nadělí, závisí především na nás.

V okrasné zahradě

Cibuloviny, tulipán, hyacint, uskladnění Autor: archiv V tuto dobu bychom měli definitivně vyrýt a uskladnit cibule tulipánů a hyacintů. S jejich sklizní začneme ještě předtím, než se zcela zatáhnou. U všech okrasných květin, které nepotřebujeme vyloženě na semena, včas odstraníme zavadající květy. Nezapomeneme přitom na odpovídající zálivku a pravidelné hnojení. O něco razantnější zásah budou potřebovat odkvetlé řimbaby, ostrožky, chrpy a vlčí bob, které odstřihneme až těsně nad zemí, aby nám obrazily a znovu vykvetly.

Živé ploty z opadavých keřů se už vesele zelenají a obrůstají novými výhonky. Máme proto nejlepší příležitost k jejich zastřižení, aby získaly pravidelný tvar a trochu se zahustily. Nejlépe se nám to podaří, když si jako šablonu napneme motouz. Budeme si ale pamatovat, že dole mají být o 5 až 10 cm širší.

U růží určených k řezu vyštípneme postranní poupata, u ostatních pouze odstraníme vadnoucí květy. V tomto období budou růže potřebovat také více vláhy. Trvalou vlhkost půdy jim může zajistit vrstva mulčovací kůry. Nezapomeneme také na přihnojování plnými hnojivy.

Trávník, tráva, sekačka Autor: archiv Pravidelnou péči nyní vyžaduje trávník, který bychom měli sekat alespoň jedenkrát za 14 dní. Všímáme si pečlivě případných plevelů, při menším výskytu je můžeme vyrýpnout, při větším se vyplatí chemický zásah. Zálivku, je-li potřeba, provádíme v pozdějších hodinách, nejlépe až po západu slunce a nejméně jedenkrát za měsíc trávníku přilepšíme hnojivem.

V užitkové zahradě

V zeleninové zahrádce můžeme v tuto dobu sklízet například rané kedlubny, ředkvičku, salát nebo zelený hrášek. Jejich zbytky nevyhazujeme, budou vhodným materiálem na kompost, kde je můžeme promísit s posekanou trávou a nekvetoucím plevelem.

Uvolněné záhony nemusíme přerývat do hloubky, stačí menší úprava pomocí motyčky Semínka, půda, mrkev, výsev Autor: archiv a hrábí. Co nejdříve je však osejeme novou kulturou, jako je mrkev, hrách, kopr či keříčkové fazole pro podzimní sklizeň.

V červnu už můžeme bez rizika pěstovat na otevřených záhonech i teplomilnou zeleninu, jako jsou rajčata, papriky a okurky. Kromě vydatné zálivky tuto zeleninu také jednou za14 dní přihnojíme.

Zeleninové záhonky se během letních dnů často stávají útočištěm slimáků, kteří jsou schopni při větším výskytu napáchat nemalé škody. Kromě chemické ochrany, po jejímž zásahu chtě nechtě ohrožujeme nezávadnost zeleniny, můžeme sáhnout po ochraně biologické, a sice parazitických hlísticích. Ty dokáží během tří až pěti dnů usmrtit zejména mladé jedince, používají se i pro hubení svítnic u hrnkových květin. Aby se nám však v půdě dobře zabydlely, je potřeba stále udržovat mírnou vlhkost.

V ovocné zahradě už bude co trhat

Už během prvních červnových dnů můžeme sklízet rané odrůdy jahod. Vybereme si k tomu suché počasí, a pokud na něj nebudeme mít štěstí, necháme je alespoň Jahodník, jahody Autor: archiv rozložené řádně oschnout. Zmoklé můžeme na místě zbaštit, v žádném případě je ale neskladujeme.

Od začátku měsíce můžeme postupně sklízet zelený angrešt, později rané odrůdy rybízu a ke konci července už i maliny. Sbíráme je postupnou probírkou, plody určené k zavařování otrháme raději o něco dříve, v plné zralosti pak sklidíme ovoce určené k přímému konzumu a na konec si necháme vše, co chceme použít k výrobě jamů a marmelád.

V tuto dobu přijdou na řadu také třešně a višně, které bude třeba hned během dozrávání sklidit, aby je nevyklovali ptáci. K uskladnění, byť jen krátkému, použijeme pouze plody se stopkami, zbylé co nejdříve zkonzumujeme a nebo je zavaříme do kompotů.

První letní měsíc nepatří ovšem jenom sklizni. I teď se musíme o ovocné stromy pravidelně starat. Půdu okolo kmenů bude třeba okopat a zbavit plevelů, okolo stromů, které potřebují více vláhy, provedeme nastýlku, povolíme úvazky okolo kmenů, aby se nezařezávaly do kůry, a okolo nových roubů přivážeme ochranné pruty, které je ochrání před polámáním neposednými ptáky.

-ra-Foto: www.profimedia.cz