Jaké výhody má cinkovaný spoj?

Cinkovaný spoj je vedle rybinového spoje jedním ze základních typů rohového spoje. Vznikají pomocí vícenásobných klínovitých čepů.

Obrovskou výhodou tohoto spoje je jeho pevnost a odolnost vůči zatížení v tahu jedním směrem. I proto se s ním můžeme často setkat u šuplíků skříní a komod.

Čím to, že je tento spoj tak pevný? Jednoduše proto, že obvodová plocha vzniklého spoje je výrazně větší než v případě jiných spojů. Právě větší třecí plocha, o kterou se o sebe dva kusy dřeva navzájem opírají, zajišťuje pevnost. A to aniž by se nutně muselo použít lepidlo. Takto spojené dřevo také může sesychat a bobtnat, ale díky konstrukci se nezbortí.

Další výhodou je estetičnost. Tento spoj skvěle drží i bez užití vrutů či šroubů, ale také lepidla. Nábytek s tímto spojem je tak složen pouze ze dřeva a nepotřebuje žádné podpůrné materiály.

Jak si vyrobit cinkovaný spoj?

Pokud si chcete sami zkusit vyrobit nábytek s tímto rohovým spojem, máte v zásadě dvě varianty. První je určená pro pokročilé kutily či vyučené truhláře a truhlářky a vyžaduje detailnější znalost procesu a šikovné ruce. Jde o poměrně složitý proces plný měření a práce se speciálními nástroji, a i proto doporučujeme najít si na internetu bližší návod.

Pokud si však chcete usnadnit práci, můžete při domácím kutilství využít cinkovací přípravky, které vám pomohou vyrobit rybinové spoje pomocí ruční frézky a stopkové frézy.

Zdroje: igm.cz, publi.cz, chatar-chalupar.cz