Autor: archiv V knize Betty Mac Donaldové byla neschopnost jedné dívky dokladována tím, že prostě nezvládala snad ani něco tak každodenního, jako je zmáčknout knoflík toastovače. Odehrávalo se v 30. letech v USA a kdo u nás knihu četl v 70. - 80. letech, ještě doma žádný opékač topinek většinou neměl a o nějaké každodennosti s ním neměl ani ponětí. Topinkovač je dalším předmětem, který mohutně pronikl do našich kuchyní během 90. let spolu s boomem mikrovlnek a varných konvic. Ale zatímco bez prvních dvou už snad není žádná domácnost, bez toastovače zatím můžeme žít. Tedy alespoň u nás – v některých zemích by prostě vůbec bez nasucho opečené topinky nemohli zahájit den. U nás to není zatím úplně nutný každodenní rituál, ale stále se rozmáhá - souběžně s nabídkou toastovacích chlebů. Opékače prostě zpříjemňují život, i pro tu v úvodu zmíněnou jednoduchost a rychlost, pro něj tak příznačnou: zmáčknout knoflík, počkat, hotovo.

Jaký je opékač za 350 korunPřístroje mají často „cool touch" povrch, jejich plášť je ze speciálně odolného plastu. Proto Autor: archiv si jej můžeme vybrat třeba ve žluté barvě. Dále je tu zabudovaný nástavec na chleba, plynule nastavitelný stupeň opékání, tlačítko „stop“ i světelná kontrolka a zásuvka na drobky.

Co umí opékač topinek za 700 Kč Přístroj má většinou nerezový plášť a už více funkcí: funkci „stop“, plynule regulovatelný termostat, až 6 stupňů nastavení, odnímatelný rozpékací nástavec a také někdy praktickou funkci pro jednostranné opékání. Opékač má přihrádku na drobky a štěrbinu na jeden nebo dva krajíce.

Co zvládne opékač za 1500 KčMá navíc širší otvory na toasty a vestavěný nástavec na housky. Také je tu více stupňů opékání (až 8) a pak zdvihací zařízení na krajíce. Důležité je automatické bezpečnostní vypnutí topení v případě vzpříčeného krajíce, navíc je tu zvláštní tlačítko „stop“ pro přerušení průběhu opékání. Po vložení je krajíc automaticky centrován, takže se rovnoměrně opeče. Toastovač má také plošné topné tělísko, což opět umožňuje rovnoměrné hnědnutí krajíců. Plášť přístroje z vysoce tepelně odolného plastu nebo nerezový.

A co toastovač za 4000 (až 5000) korun? Autor: archiv Za prvé zaručuje rovnoměrné opečení nezávisle na tloušťce krajíce. Má zabudováno automatické centrování chleba speciální posuvné křemíkové topení. Také o bezpečí je postaráno více: topení se nevypne pouze při vzpříčení krajíce, ale také při naklopení a převrhnutí celého přístroje. Je určen k opékání dvou krajíců současně – mohou ovšem být až 34 mm silné a 250 mm dlouhé.Toastovač má více stupňů opékání, přičemž si pamatuje poslední nastavený stupeň - ten zůstává v paměti. Když je topinka hotová, nehrozí nám úlek jako u některých starých typů, kdy hotový toast doslova vyletěl za doprovodu ohlušující kovové rány (která ke zklidnění ranní atmosféry nepřispěla). Tady je naopak pomalé, bezhlučné zařízení na vyzvedávání vyzvednutí krajíců.

Pokud jde o vnější vzhled, je prostě dokonalý – opékač dává i tvary a materiálem najevo svou cenu: většinou má klasický nebo trošku extravagantní design, vždy z ušlechtilých materiálů - většinou z lesklé nebo matné oceli.

-ag-