Na čištění spár se prodávají speciální přípravky, dobrou službu prokáže i obyčejný Cif nebo kypřicí prášek. Jedno však mají čisticí procedury společné: vyřazený zubní kartáček, kterým se spáry drhnou.

Řada lidí používá na bílé spáry Savo, to by se však mělo zředit vodou a nenechat působit příliš dlouho, aby se spárovací hmota nenarušila a nezačala se drolit. To samé platí o dalších agresivních prostředcích obsahujících kyseliny, jež povrch naleptají. Ze stejného důvodu bychom neměli používat ani písek či jiná abraziva.

Čtěte také

Čištění trouby

Čtěte také

Jednoduché triky, jak vyčistit troubu bez drahých chemikálií

K vybělení zašedlých spár se dá použít také kašička připravená z bělidla a jedlé sody. Kartáčkem ji nanesete na spáry, vydrhnete, necháte chvíli působit a pak otřete hadrem navlhčeným horkou vodou. Pamatujte, že s bělidlem či Savem je třeba pracovat v rukavicích a s ochrannými brýlemi.

Čištění spár Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Někdo má ale dlaždice po celém domě a drhnutí kartáčkem by bylo zábavou na celý víkend. V tomto případě se může vyplatit parní čistič, který si se zažranou špínou poradí rychle a jednoduše. Pozor je třeba dát jen v blízkosti dřevěných povrchů, třeba u dřevěné kuchyňské desky nebo u zárubní dveří, protože horká pára může dřevo poškodit.

Čištění spár Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Pokud je už spárovací hmota hodně stará a vydroluje se, je vhodné ji zcela vyškrabat modelářským nožem a obklady přespárovat. Spáry čistíme odshora, přičemž dáváme pozor, abychom neolámali hrany obkladaček. Zbytky hmoty odstraníme štětečkem nebo vysavačem s úzkým nástavcem a do mezer naneseme novou spárovací hmotu.

Aby spárovačka příště vydržela déle jako nová, je možné ji přejet silikonovou impregnací. Nátěr je transparentní a spáry ochrání před nečistotami i plísní.