Nadýmání nebo též plynatost vzniká, když se v našem těle nahromadí nadbytek plynů. K tomu může dojít hned z několika důvodů. Výsledkem může být nafouknuté břicho nebo nepříjemné a někdy až bolestivé stavy v oblasti střev. Na co je tak dobré dát si pozor?

Jezte v klidu a nehltejte

První sada příčin by se dala shrnout do balíčku „jídlo“. Nadměrná konzumace některých typů potravin může přispět k plynatosti. U zeleniny je tak dobré dát si pozor na příliš velké množství brokolice, květáku nebo zelí. U ovoce je dobré nepřehnat to s broskvemi, jablky, hruškami nebo švestkami. Nadýmání může začít v důsledku zvýšené konzumace celozrnných potravin nebo fazolí, čočky a hrášku.

Jak se zbavit nadýmání přírodně:

Bez ohledu na to, co jíte, je vždy dobré dbát na to, abyste se najedli v klidu a bez spěchu. Pokud budete jídlo hltat, dostanete spolu s kousky potravin do sebe nadměrný objem vzduchu. Ve spěchu navíc spíš nedostatečně rozmělníte potravu v ústech. Trávicí soustavu pak tyto větší kousky mohou pořádně zatížit. A máte zaděláno na problém.

Čtěte také

Bolest žaludku

Čtěte také

Problémy se zažíváním? Tyhle přírodní léky vám pomohou

Omezte studené nápoje

Dalším možným spouštěčem nadýmání je konzumace studených nápojů. Neplatí to sice stoprocentně, ale pokud budete pít nápoje vytažené přímo z lednice, počítejte s tím, že se plynatost může dostavit.

Příčinou může být stres nebo vážnější nemoc

Pokud vás nadýmání trápí častěji nebo intenzivněji, neváhejte navštívit lékaře. Může totiž jít o důsledek činnosti střevních bakterií nebo dyspepsie (různé trávicí obtíže). U žen může plynatost být jedním z projevů menstruace. Spouštěčem také může být stres nebo hormonální změny.

Zdroje: ctidoma.czeuc.cz