Uzavření prostoru

Dřevěná zástěna Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Zastřešení terasy či pergoly nám umožňuje užívat si venkovního posezení i za deštivého počasí, a navíc ochrání zahradní nábytek. Kromě střechy je však dobré myslet také na zástěnu - alespoň z té strany, odkud to nejvíc fouká. V hobbymarketech se dají pořídit hotové dílce na dřevěné zahradní zástěny, které připevníme k nosným sloupkům. Pozor jen, nátěr proti škůdcům a plísním často není zahrnut v základní ceně. Bezúdržbové a cenově dostupné jsou zástěny plastové, pokud si však potrpíte na přírodní materiál, mohou se vám zalíbit rohože z rákosu či bambusu, které můžete k trámkům připevnit jen provizorně a před zimou je uklidit do komory.

Krb nebo ohniště

Heta, venkovní krb a gril 13 500 Kč, top-kamna.cz Autor: Oficiální zdroj Heta, venkovní krb a gril 13 500 Kč, top-kamna.czAutor: Oficiální zdroj

Když už na nás neprší ani nefouká, můžeme přemýšlet nad tím, jak si na terase vytvoříme příjemné teplíčko. Praskající oheň má přirozeně své kouzlo, a tak se u nás čím dál více rozmáhají venkovní krby nebo přenosná ohniště. V tomto případě je však nutné doplnit je cihlovou či kamennou zídkou; zástěna z plastu, dřeva či rákosu v blízkosti otevřeného ohně by mohla přijít k úrazu a v nejhorším případě způsobit požár. Krb či ohniště je třeba umístit na závětrnou stranu a zároveň tak, aby se v dosahu nenacházely hořlavé předměty, včetně stromů.

Plynová topidla

Plynové topidlo kloboukové Autor: Shutterstock.com Plynové topidlo kloboukovéAutor: Shutterstock.com

Elegantní plynová topidla vídáme v zahradních restauracích a samozřejmě si nějaké můžeme pořídit i na vlastní terasu. Vedle levnějších stolních a závěsných kloboukových existují také luxusní stojánkové přístroje, případně topidla ve tvaru pyramidy. Potřebujete k nim lahve s propan-butanem a přívod čerstvého vzduchu, pro uzavřené prostory se nehodí. Některé typy vám umožní nastavit si směr a intenzitu produkovaného tepla, všechny by pak měly být vybaveny bezpečnostním systémem, který automaticky odpojí přívod plynu v případě, že plamen zhasne nebo se přístroj převrhne.

Infrazářiče

Venkovní infrazářič Lucciola 799, 4 199 Kč / dako.cz Autor: Oficiální zdroj Venkovní infrazářič Lucciola 799, 4 199 Kč / dako.czAutor: Oficiální zdroj

Máte-li na terasu přivedenou elektřinu, sálavé elektrické zářiče budou praktickou volbou; na rozdíl od těch plynových u nich nemusíte vyměňovat bomby a jejich pořizovací cena bývá rovněž příznivější. Infrazářiče pracují na podobném principu jako sluneční paprsky - místo okolního vzduchu ohřívají přímo předměty, na které jejich záření dopadá. Teplo tudíž neuniká do prostoru jen tak nazdařbůh, ale přímo ohřívá osoby, které sedí v blízkosti jeho zdroje.