Najít ho můžete kdekoliv, čtyřlístek je totiž jetel plazivý, který roste téměř všude. Nejen u nás a nejen v Evropě. Proto máte velkou šanci, že ho skutečně objevíte a budete mít štěstí. Pravděpodobnost je totiž jedna ku deseti tisícům! Pozor, nejde o náhodné číslo, potvrzují ho i vědci.

Mrkněte se na barevně zajímavou odrůdu jetele plazivého. Líbí?

Zdroj: Youtube

Proč jsou čtyři

Jetel plazivý má zpravidla tři lístky, ale občas mu vyrostou lístky čtyři, kvůli genetické mutaci. Nicméně ani vědecké zdroje nemají jasno, proč se tak děje. Jedním z důvodů může být i globální oteplování, stále se však pohybujeme v rovině dohadů. A když budete mít štěstí na druhou, objevíte i pětilístek nebo ještě více, ovšem to už je opravdu velká náhoda. Navíc tyhle mnoholístky už nikdo symbolicky nevysvětluje.

Kolik jich vlastně je
I šťastný jetelíček a dalších 160 zástupců jetelovin (rostoucích u nás) patří do rodu jetel, čeledi bobovitých. Ale právě jetel plazivý je výjimečný tím, že se dokáže ve významnější míře změnit z trojlístku na šťastný čtyřlístek. Hospodářská zvířata to vidí jinak než lidé, pro ně je jetel plazivý součástí pastvy.

Legenda legend

Proč by měl být zrovna čtyřlístek šťastnou rostlinou, vysvětluje více legend. Nejčastěji se uvádí, že si ho utrhla Eva, když byli s Adamem vyhnáni z ráje, prý na památku. Těžko se k tomu vyjádřit, nebyli jsme u toho. Často se také píše, že čtyři lístky symbolizují čtyři živly (oheň voda, vzduch, země). A ještě jinak – čtyři lístky prý znamenají majetek, zdraví, lásku a právě ten 4. má nosit štěstí. Ovšem setkáte se i s jinými názory.

Šťastné stavby

Motivů připomínajících čtyřlístek je mnoho a objevují se všude. V architektuře se už v době gotiky používal kvadrilob (čtyřlist), dodnes patrný například na oknech nebo jako průřez sloupů. Kvadrilob lze najít také u staveb selského baroka a při troše snahy jistě i u dalších. V případě starých památek musíme souhlasit s tím, že čtyřlístek má něco do sebe. Celá řada jiných staveb zanikla v minulosti, prostě neměla takové štěstí.

Štěstí naproti

Kdo není trpělivý nebo se kvůli potenciálním čtyřlístkům nechce ohýbat, může si je vypěstovat. Přesněji řečeno - něco podobného. Mnohdy se pěstuje některý šťavel, jehož listy připomínají jetele, například šťavel čtyřlistý. Ten se také často dává jako dárek. Ale šťavelů je celá řada, najdete i mrazuvzdorné druhy. Určitě vám přinesou radost zajímavou barvou listů, třeba zelenou s fialovým středem, jiné jsou téměř celé fialové, další žlutozelené. A také díky květům různých barev. Včetně žluté.

Zdroj: denik.cz