Živnostenská banka je další domácí bankou, která zlevnila hypoteční úvěry. Úvěr s nejčastěji užívanou pětiletou fixací zde lze získat od 5,3 procenta oproti dosavadním 5,5 procenta. Se stejným úročením lze získat i úvěr s tříletou fixací, sazba pevně daná na jeden rok činí 4,1 procenta oproti dosavadním 4,2 procenta. V rámci programu Benefit, který umožňuje financování až 90 procent nemovitosti, klesly sazby o 0,1 bodu. Pětiletá sazba tak začíná na 6,2 procenta, tříletá činí 5,8 procenta a jednoroční 4,8 procenta. Hypoteční sazby v minulých dnech změnily i další banky, např. ČMHB, Česká spořitelna, HVB Bank či Komerční banka. Nejnižší sazby se tak často pohybují již pod pěti procenty a většina klientů by se měla vejít pod šest procent. Českomoravská hypoteční banka tak nyní nabízí úvěr s pětiletou fixací od 5,2 procenta. Úroková sazba v rámci nejčastěji využívaného programu Top Bydlení České spořitelny klesla na 5,2 procenta. Hypotéky zlevnila rovněž HVB Bank. Ta nyní nabízí úvěr s pětiletou fixací od 4,8 procenta.

Hypoteční banky přitom již několik měsíců uvádějí, že příliš velký prostor pro pokles sazeb nemají. Sazby jsou totiž nyní pod pěti procenty a často níže než v Evropské unii. Reálné sazby jsou o něco výše, loni v prosinci dosáhla průměrná úroková sazba 6,7 procenta.

Kvůli nízkým sazbám od února klesla státní podpora. Úředníci však chystají nový systém, který by měl sjednotit podporu pro nové i starší bydlení. -čtk-