Co se týče psů, výběr je poměrně jednoduchý. Čtyřnozí nejlepší kamarádi bývají vděční snad za jakoukoli hračku, kterou jim hodíte, včetně staré vycpané ponožky, a při podání pamlsku se obvykle nežinýrují. Právě u pamlsků bychom ale měli dát pozor. Předně by mělo jít o dobrůtky psům přímo určené, i když i u nich se musí hledět na složení a kvalitu. V každém případě musíme dodržet doporučené dávkování a nenechat hafíka slupnout celou krabici psích sušenek na posezení jen proto, že "jsou ty Vánoce, tak ať se má dobře".

Obzvláště opatrní musíme být u štěňat, jejichž trávicí soustava se teprve vyvíjí a je velmi citlivá na změny ve stravě. Štěňata některých plemen, jako třeba německý ovčák, by kromě své pravidelné potravy neměla dostávat radši vůbec nic. Psa může rozbolet břicho stejně jako vás - a sehnat o svátcích veterináře bývá problém.

Pes v oblečku Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Trh chovatelských potřeb je dnes hodně pestrý a nechybí v něm ani módní řady psího oblečení. U malých a hladkosrstých plemen, jako je jorkšír, čínský naháč nebo krysařík, jde o praktickou ochranu před mrazem a sněhem, na který nejsou od přírody zvyklá. Veterináři je obecně doporučují i pro psy chované celoročně ve vytápěných bytech - ti totiž mohou být choulostivější a náchylnější k nastydnutí než psíci běhající na vesnickém dvorku. Módních kreací bychom se ale měli vyvarovat u chundeláčů typu husky, malamut, špic nebo čau-čau; těm je ve sněhu nejlépe pouze se svou přírodní kožešinkou.

Kočka o Vánocích Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Když přijde na kočky, největší vánoční potěšení jste jim už připravili nazdobením stromečku, na kterém se lákavě pohupují třpytivé ozdoby. Co jim dát více? Každá kočka má individuální osobnost a není snadné se strefit do jejího vkusu. Gumovou myšku, o které reklama tvrdí, že nenechá žádnou číču klidnou, zrovna vaše kočičí dáma označí za nudnou. Sušené krevety nedůvěřivě očuchá a pak trhne packou. U koček je proto lepší vsadit na takové hračky a pochutiny, které už máte doma odzkoušené, a zbytečně neshánět originální novinky. Teplou kukaní nebo novou prolézačkou by však neměly pohrdnout ani ty nejnáročnější mňoukající společnice. Radost jim každopádně udělají i papírové krabice, které zbudou po vybalených dárcích.