Stručný souhrn z článku:

  • Lanýže, jedlé houby rostoucí pod zemí, jsou spojeny s kořeny stromů a keřů, což jim dodává jedinečnou chuť.
  • Existuje okolo 200 druhů lanýžů, v gastronomii se používá asi 20 odrůd, přičemž hlavními producenty jsou Francie, Itálie a Chorvatsko.
  • Lanýže, prodávané za vysoké ceny, jsou známé svou specifickou chutí a aroma, a jsou využívány především čerstvé pro dochucení pokrmů.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

1) Lanýže jsou jedinou jedlou houbou, která roste pod povrchem země. Vyrůstají z podhoubí, které je v kořenové oblasti spojeno se stromy, keři a bylinami, z nichž čerpají výživné látky a získávají jedinečnou chuť a vůni.


2) Hledání lanýžů vyžaduje dlouholeté zkušenosti, které se předávají z generace na generaci. Dříve se jako pomocníci používala prasata, která vůni houby pod zemí spolehlivě poznají. Bohužel ale příliš často končí v jejich útrobách, a tak je v hledání nahradili speciálně cvičení psi, kteří o vzácnou pochoutku nestojí.


Zajímá vás, jak cvičení psi vzácné houby hledají? Podívejte se na video ze sběru lanýžů v italském Piemontu.

Zdroj: Youtube


3) Lanýže se rozdělují na černé a bílé, každá varianta má několik různých odrůd. V přírodě existuje zhruba 200 druhů lanýžů, v gastronomii se jich ale používá zhruba dvacet. Hlavními evropskými producenty těchto vzácných hub jsou Francie, Itálie a Chorvatsko.


4) Lanýže na první pohled nepůsobí příliš esteticky. Mají nepravidelný až bramborovitý tvar, povrch je hrbolatý, někdy bradavičnatý a jeho barva může být bělavá až šedočerná. Typická je pro ně dužina s výrazným mramorováním.


5) Ve vysoké ceně lanýžů se odráží nízká dostupnost a vysoká poptávka. Jejich umělé pěstování mimo tradiční regiony je velmi náročné, nákladné a rizikové, protože houba je náchylná na choroby a výnos je nejistý. Lanýžové plantáže ale najdete i v České republice.


6) Delikátní houba patří mezi 10 nejdražších potravin na světě. Cena za jeden kilogram černých lanýžů se pohybuje okolo 50 tisíc Kč. V případě vzácnějších bílých lanýžů je to 150 až 200 tisíc Kč.


7) Lanýže dosahují velikosti od 2 až do 40 centimetrů. Váha se pohybuje v řádech gramů až dekagramů. Současným rekordmanem je bílý lanýž o hmotnosti 1,89 kg, který byl nalezen v roce 2014 v Itálii. Vydražil se za 61 250 dolarů, tedy zhruba 1,4 milionu korun.


8) Chuť lanýžů se velmi těžko charakterizuje, je velmi specifická a liší se v závislostí na odrůdě. Je zemitá s nádechem různých druhů koření, bylin, ořechů, ale i vanilky nebo čokolády. Napoprvé vás může překvapit výrazné aroma, ale poté vás čeká nezapomenutelný kulinářský zážitek.


9) Po vyjmutí ze země lanýže rychle ztrácejí aromatické látky. Černé lanýže je třeba zpracovat nejpozději do dvou týdnů, v případě některých bílých odrůd je trvanlivost jen několik dní. Při skladování hraje hlavní roli chlad a sucho, které zabraňuje vzniku plísní. Důležitý je také původní hliněný poprašek, který houby pokrývá. Díky němu si udržuje podmínky, jaké měly pod zemí. Prané lanýže vydrží čerstvé pouhé dva dny.


10) Až na výjimky lanýžům nesvědčí tepelná úprava, a v kuchyni se proto používají čerstvé. Jemně nastrouhané nebo nakrájené na tenké plátky skvěle dochutí těstoviny, brambory, vaječné pokrmy, rizota nebo smetanové omáčky.

Tip na dárek

Tip na dárek

Máte ve svém okolí gurmána, který si potrpí na luxusní chutě? Darujte mu lanýžový olej, který skvěle dochutí masová, zeleninová, vaječná i těstovinová jídla. 

Radost udělá také lanýžová pasta, ochucené máslo nebo ocet, který je skvělý při přípravě salátových dresinků.

Zdroj: www.ireceptar.cz, www.nasezahrada.com