Jak se zdá, tak máme po létě a také po koupání, pokud nevlastníme bazén, nebo lépe řečeno zastřešený bazén. Přestože byl letošní červenec mimořádně horký, i tak u nás koupací sezóna nebyla příliš dlouhá, a to nemluvě o létě loňském, kdy jsme se dočkali jen asi šesti skutečně slunečných dní a denních teplot na hranici 20 °C.

Česko bohužel nepatří ke slunečným státům, jako například Turecko, Řecko, Španělsko nebo Chorvatsko, kde mají kolem 300 slunečných dní v roce a průměrné letní teploty kolem 30 °C. U nás se buď léto vydaří, a nebo nikoli. To letošní bylo ve znamení extrémů od červencových tropických veder až po sněžení v horských oblastech a typicky podzimní počasí v srpnu.

Máte-li tedy venkovní bazén a chcete-li si ještě alespoň chvilku užívat koupání, určitě popřemýšlejte o jeho zastřešení… Díky skleníkovému efektu získáte podle ročního období až o 10 °C vyšší teplotu vody oproti bazénu nezakrytému. V kombinaci s ohřevem vody zastřešení bazénu dokáže koupání prodloužit o dva až tři měsíce, aniž byste museli očekávat neúnosné zvýšení nákladů. Nejvíce tepla se totiž ztrácí díky rozdílným denním a nočním teplotám. Navíc tak ušetříte až 95 % času při údržbě, protože skleněná stěna ochrání po celý rok vodní plochu před spadaným listím a vnějšími nečistotami i kontaminací deštěm.

Typy zastřešení Zastřešení se dělí na 2 základní typy: zastřešení nízké, většinou obloukové, a zastřešení vysoké, podchozí. Dále se dělí podle systému posuvu na kolejnicové a bezkolejnicové. Mezi žádanější patří to bez kolejnic, ať již ve variantě nízké nebo podchozí. Při hezkém počasí se totiž dá bezkolejnicové zastřešení složit na konec bazénu, a umožní tak využití celého odkrytého bazénu bez toho, aby překážely nehezké kolejnice. U kolejnicového typu zastřešení také přibývá nutnost častého a pečlivého čištění drážek, ve kterých se díly pohybují.

Nízká varianta zastřešení ochrání bazén s maximální diskrétností - 1 až 1,5 m vysoká hliníková konstrukce působí velmi křehce a přirozeně splyne s každým typem architektury i krajiny. Vyšší varianta bez kolejnic je pak vhodná zvláště pro rodiny s dětmi, které pro vodní hrátky prostor bezpodmínečně potřebují. Ale ať se již rozhodnete pro to či ono zastřešení, při výběru rozhodně dbejte na kvalitu a garance výrobce. Zastřešení by vám totiž mělo sloužit minimálně 15 let!

Jaká jsou „PRO“ zastřešení bazénů? • Prodloužení koupací sezóny na sedm měsíců v roce • Snížení výdajů na údržbu a vytápění • Minimální tepelné ztráty při nočním ochlazení • Chrání před nehodami děti a zvířata • Ve vytápěném bazénu se můžete koupat i v zimě • Fantastický pocit z koupání kdykoliv za nepříznivého počasí

-td-Foto: Desjoyaux bazény